The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Osobák z jazera Alaszka

S kamarátom a kolegom v jednej osobe Norbim Paálom sme naplánovali niekoľkodňovú výpravu na jazero Alaszka. Bol to rýchly nápad Norbiho. Ja som tam predtým nikdy nelovil, preto som sa už nemohol dočkať. Už na prvý pohľad sa mi toto jazero zapáčilo, jeho divoké prostredie, široký pás rákosin, popadané stromy, toto všetko sú skutočnosti, vďaka ktorým som veril, že sa budeme môcť pochváliť peknými úlovkami.

IMG_0146

3

2

Na prvé úlovky sme nemuseli čakať dlho a takmer pravidelne sme lovili kapry s váhou 8-10 kilogramov. Boli v dobrej kondícii a každé zdolávanie nás stálo veľa síl. Pri jednej zo zdolávačiek som cítil, že by to mohla byť veľká ryba, pretože som ju nemohol dostať do blízkosti brehu a vynoril sa na hladinu. Z rozprávania miestnych rybárov sme sa dozvedeli, že nevie sa prečo, ale pri zdolávaní väčšej ryby sa vynorí k hladine. Pomyslel som si, že by mohol tento kapor mať okolo 20 kg. Pomalým zdolávaním som na ňom získaval meter po metru a ani som nepostrehol, že od záberu už uplynula dobrá polhodinka, čo nie je divné vzhľadom k tomu, aké som prežíval vzrušenie. Keď bol pri hladine, videl som, že máme do činenia s veľkou rybou, keď som ho ale uvidel pri móle, bol som si istý, že má cez 20 kg. Norbi ho s rutinou podobral a iba hlavou dal najavo, že ho máme a bude to osobák. Rýchlo sme ho vsunuli do vážiaceho saku a spoločne sme ho položili na podložku, kde sme obrovského šupináča už videli v celej jeho kráse. Medzitým mi hlavou prešlo, že ručička váhy sa určite zastaví ďaleko nad dvadsaťkilogramovou hranicou.

IMG_9620

1

A tak sa aj stalo, môj nový osobák váži 24,50kg a som za neho rád z viacerých dôvodov. Za prvé preto, že sa mi ho podarilo uloviť na pomerne krátkej výprave a za druhé preto, že sa jeho zdolávanie podarilo zachytiť aj pomocou kamier a vďaka tomu budete môcť toto zdolávanie vidieť vo vysielaní nášho kanálu Fishing and Hunting!

Text: József Ács
Foto: Norbert Paál
Preklad: Róbert Doboš