The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Pleskáče, karasy, Jelly Baits

Pleskáče, karasy, Jelly Baits

V auguste sa mi pri love kaprov dostali do rúk nástrahy Benzár Jelly Baits Luminophore worm. Obzeral som si ich trochu nedôverčivo. Sú to dokonalé napodobeniny, a ešte viac, ale že na to ryby budú brať? Keď prvý kapor ohol špičku môjho feedrového prúta, bolo to veľmi presvedčivé. Potom som už hľadal príležitosť, aby som mohol venovať produktom Jelly Baits. Tieto nástrahy sú určené do všetkých štyroch ročných období a nie len jednoducho nahradí chýbajúcu živú nástrahu, ale vďaka ich mäkkému materiálu, malej hmotnosti, výraznej farbe, alebo vďaka tomu, že svetielkujú, ponúkajú v spojení s živou nástrahou, alebo len samotné nové možnosti rybolovu. Do úvahy prichádzajú v prvom rade pri love pleskáčov, karasov a jemnom love kaprov. Môžu nám byť nápomocné od lovu nástražných rybičiek až po feedrový lov.

L01

Nástrahy Jelly Baits, medzi nimi svetielkujúce červy a dážďovka Luminophore worm.
Na jeseň som ich začal používať pri feedrovom love pleskáčov s dlhými náväzcami a pri love karasov. Pokusy som robil v prístave v Szegede a na mŕtvom ramene Fehérpart a teraz sa s Vami podelím a získané skúsenosti.

V prístave.

V prístave.

K úspešnému lovu som používal čo najjemnejšie a citlivé vybavenie. Prút som použil Benzár Competition Feeder 3,30, ale k tejto metóde vyhovuje aj feedrový prút Energo Team Finessa Carp. Prút som osadil navijakom Ryobi Zauber L match, na ktorý som ako kmeňový vlasec namotal monofil Carp Expert UV priemeru 0,20mm a na jeho koniec ešte 40m pletenky L&K Super Braid priemeru 0,10mm. Dôvodom je takmer nulová prieťažnosť pletenky a tým zaznamenáme každý seba jemnejší záber aj tie, ktoré monofilný vlasce pohltia. Toto má význam hlavne pri jemnom love malých rybiek, pleskáčov a karasov.

Pletenka L&K Super Braid.

Pletenka L&K Super Braid.

No ale práve kvôli neprieťažnosti by sme stratili mnoho úlovkov a preto ako nahadzovací nástavec používam monofil priemeru 0,22mm. Pred nástavec ešte príde 15 cm dlhá feedrová guma. Všetky tieto súčasti dohromady už spolu dobre spolupracujú. Angličania toto riešenie pri love pleskáčov používajú už dlho, u nás je známe hlavne medzi pretekármi. Pri záseku je treba dávať pozor, prút stačí ľahko zdvihnúť a tak ani keď zaberie väčšia ryba neutrhneme slabý náväzec.

L08
L09

Montáž je jednoduchá, dobre viditeľná na fotografii. V jesennej ochladzujúcej sa vode už nie je treba veľkého množstva kŕmenia, trochu tmavého, trochu červeného pastoncina, tekuté karamelové aróma vystačí aj na niekoľko hodín trvajúci lov.

L03
L04_1

Hotové kŕmenie príjemného aróma spracované cez sito. Ku kŕmnej zmesi som zakaždým pripravil trochu kukurice a sparených červov. Pri každom nahodení z nich v krmítku skončí iba niekoľko kúskov k udržaniu rýb okolo krmítka s využitím ich zvedavosti k podpore smelšieho prijímania kŕmenia. Ktoré z týchto červov sú Jelly Baits?
Pár kúskov sparených nepohyblivých červov sa chová úplne rovnako ako napichnuté Jelly Baits na háčiku. Červy, patentky, baby worm dážďovky, všetky sú nepohyblivé a ľahké. Naša nástraha medzi nimi ešte vyniká svojou ľahkosťou, farbou, alebo vydávaným svetielkovaním, a keď ju napichneme na správny náväzec, rýchlo nájde správneho „majiteľa“.

L04
Vhodné háčiky, náväzcové šnúrky. Háčiky Excalibur Bream Competition a Crucian, náväzcová šnúrka Benzár Mono Leader feedrová guma.

Dostávame sa k podstate, k háčikom a náväzcovým šnúrkam. Tieto nástrahy svoju úspešnosť zachovajú len v prípade, keď zachováme ich ľahkosť! V tom sa veľmi podobajú peletám určeným k nastraženiu. Keď hľadajúce pleskáče a karasy okolo krmítka ryjú a nasávajú kŕmenie, pohybom ich rozvíria, vezmú si iba tie, ktoré disponujú obvyklou ľahkosťou. Keď chce ryba našu nástrahu nasať, ta musí hneď nadskočiť a skončiť v jej tlamke! Popravde toto platí pre každú nástrahu a toto je jedným zo základov pretekárskeho lovu. Ten, kto používa ťažké háčiky, s akoukoľvek nástrahou tak aj s Jelly Baits len ťažko dosiahne záberu! Háčik a nástraha sa musia k sebe hodiť! Nebojme sa toho, že nám z malého a ľahkého háčika utečie ryba, ale toho, že inak nebudeme mať zábery.

L30
Varianty nastraženia. Háčiky veľkosti 14, 16 a 18 a náväzcový vlasec priemeru 0,10mm. V zime budem loviť s ešte jemnejšou výbavou!

L29
L05
L06

Vľavo: Prekvapený pleskáč perleťový na jedného bieleho. Prostrednému sa zapáčila červená. Vpravo: Väčší pleskáč na „dážďovku”.
L21
Stredne veľký pleskáč z prístavu. Na vyzdvihnutie ryby a púšťanie ryby, ktorú si nehodláme ponechať, vždy používajme podberák.

L33
L14

Ani karas neodolal jednému bielemu červíkovi Jelly Baits. Prajem každému takto pekné pleskáče!

Prekvapivý úlovok z mŕtveho ramena Fehérpart. Ľahký háčik a nástraha….

Prekvapivý úlovok z mŕtveho ramena Fehérpart. Ľahký háčik a nástraha….

Niekoľko skúseností. Jelly Baits je vďaka ich mäkkého materiálu možné napichnúť len na jemné háčiky, inak sa ľahko pretrhne. Drobné rybky, ktoré nástrahu iba vysávajú, si s nimi neporadia a skončia na háčiku. Luminophore Worm je skôr nástrahou na väčšie pleskáče, karasy a kapry. Keď pleskáče reagujú iba na pohyblivú nástrahu, záber prichádzal iba na montáž nahadzovanú v pravidelných minútových intervaloch. V tomto prípade je dobré dĺžku náväzca predlžiť. Na lov vo vodnom stĺpci sa najviac osvedčil jeden biely červ. Pri love nástražných rybiek, beličiek sa najviac osvedčilo pravidelné prehadzovanie biča a zábery prichádzali hlavne pri klesaní nástrahy.
Ďalším krokom bude ich použitie pri veľmi jemnom method love. Vďaka ich vlastnostiam by mali fungovať aj pri tomto love. Myslime na farebné, ľahké a drobné pelety. Zimný method lov s nástrahami Jelly Baits? Drobný háčik a jeden svetielkujúci kostný červ na ľahkom háčiku? Toto môže skončiť iba úspechom. Poďme experimentovať, choďme na ryby a nezabudnime doma nástrahy Jelly Baits!

Zdroj: Energofish
Preklad: Róbert Doboš