The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Práca a vášeň

Mojim cieľom nie je vedieť všetko o rybách a metódach lovu, vedieť totiž všetko je jednoducho nemožné. Niekedy ani nemám chuť sa do týchto vecí zahĺbiť. Isté je, že diváci sediaci pred televízorom, by neradi videli to isté vo všetkých epizódach, ako stojíme vo vode, chytáme ryby a viažeme umelé mušky… Najviac sa teším z toho, keď môžem každého zapojiť hlavne do potuliek prírodou, cestovania, do krás poznávania sveta a je to obzvlášť príjemné, keď to môžem robiť pri love rýb…

1

3

Je už jeseň, vzduch sa ochladzuje, v člne triem suché ruky a cítim pritom v kostiach novembrový chlad, pričom odhodlane nahadzujem ťažkým strímerom, nehľadím pritom na svalovou horúčkou trpiaci lakeť, chcem totiž uloviť šťuku.   Tam, pod spadnutým stromom určite je. Musí tam byť… Príroda sa ale nedá znásilniť, vždy rybu nevydá. Práve s mojim otcom nakrúcame reláciu Rande s muškami a než som sem dorazil, ulovil najmenej 20 rýb, teraz je ale aj počasie zlé. Aj-aj nie sú ryby, čo mám robiť? Nebudem sa rozčuľovať, viem totiž, že niečo vymyslíme a kino bude stáť zato.

4

6

Priznám sa, že som trochu preháňal, ale jednu šťučku som z jazera Tisza-tó nakoniec vytiahol. Len aby som sa aj ja zapáčil, ale to nestačí… Je jasné, že dravé bolene začnú loviť práve, keď na ich ulovenie nemáme odpovedajúcu výbavu. Hotová katastrofa, alebo snáď nie? Nie, dokázali sme totiž nakrútiť ich zalovenia, čo je pekný pohľad. Mnohí z tých, čo sú zavretí doma a nemajú možnosť si na ne vyraziť, sa nemôžu pokochať týmito pohľadmi, nevideli ešte výskok pstruha za podenkou, zblízka medveďa, nebo mloka. Toto všetko sa snažíme podať pútavým spôsobom v jednom filme. Prečo by sme mali zakaždým ukazovať len to, ako mušku nahodíme, zdolávame rybu, ukážeme ju a dovi, späť do vody?

7

V štvrtej epizóde dobrodruhov sa stretneme s „mločím princom“

Milujem rybolov, je to vášeň, rovnako ako hudba, tu ale ide o nakrúcanie filmu. Vždy je potrebné vymyslieť niečo nového a som veľmi rád, že Rande s muškami teraz robíme vo dvojici s otcom. A ako je dobré, že okrem toho sa do filmu zakaždým dostane jedna, dve pekné miestne dievčatá… Je to hrejivý pocit na srdci, keď tieto víly trochu sa obávajúc kamery povedia „toto je rande s muškami, kde scenár píšu ryby“

2

Ale späť na jazero Tisza-tó, na toto závideniahodné vodné kráľovstvo, labyrint. Nie som sklamaný a spojím svoje ruky zato, že ma obdarovalo tým malým dravcom. Mnohí nechápu, čo vlastne mám na tom všetkom rád. Nedávno som prišiel na to, ako je jesenný lov dravcov občas náročný. Mrznem, unavím sa a často sa to stane aj najskúsenejším miestnym majstrom, že ostanú bez ryby. Mnohí položia otázku, čo mám na tom rád? No práve toto, to že to nie je úplne jednoduché. Mňa skôr priťahuje odhaľovanie záhad skrývajúcich sa pod vodnou hladinou, než ryby. Divoké prostredie, v ktorom človek trávi veľa času a prijme to, že je vystavený jeho nástrahám, ale znovu a znovu sa neoblomne pokúša a učí nepretržite. Pre mňa je vášeň to, že jazdím po svete, poznávam vody. Nie to aby som sa nenásytne hnal iba za kapitálnymi rybami, ako lovec gramov nastražím pascu na nadmerne zarybnených, už takmer nezdravých vodách. A áno, rád sa zoznamujem s miestnymi ľuďmi, popiť a pojesť s nimi a baviť sa.

5

Netiahne ma, aby som sa v smradľavom metre, alebo v rýchlom občerstvení prikovaný k mobilu, uzavrel pred naozajstným svetom. Chcem byť vždy na ceste, loviť ryby, zoznamovať sa, jedlo, pitie, dievčatá a prút sa ohýba do oblúka.

Autor: Koppány Erdély
Preklad: Róbert Doboš