The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Pre mňa je Riviérou Balaton

Veľmi rád lovím ryby na rôznych typoch jazier, mám v obľube vody s prekážkami, extrémne vody zarastené leknami, moje srdce ale stále tiahne späť k Maďarskému moru. Na jednej z najväčších stojatých vôd Európy strávim každý rok minimálne dva až tri týždne. Myslím si, že ho môžeme zaradiť medzi jedny z mála vôd, u ktorej vzhľadom k jej minulosti nemôžeme vedieť, s ako veľkou rybou nás osud zvedie. Myslím si, že toto je také plus, ktoré nenájdeme u mnohých vôd. Som takmer na sto percent presvedčený o tom, že v Balatone žijú kapry dosahujúci svojou veľkosťou na svetový rekord!

Môj jarný lov bol veľmi úspešný, ulovil som veľa veľkých kaprov, priznám sa ale úprimne, že nad výberom miesta pre moju jesennú výpravu som si z niekoľkých dôvodov dlho lámal hlavu. Bol by som rád lovil na takom mieste, kde som ešte nebol, lepšie povedané, kde predo mojou výpravou nikto nelovil.

Nikdy nebol na brehu

Otázka ale skoro dostala odpoveď, po dosiahnutí dohody o mieste centra preteku I. International Balaton Carp Cup, ktorý sa bude konať od 20-teho do 25-teho apríla, sa mi otvorila možnosť lovu v priestore rekreačného strediska Erzsébet v Zánke. (Mimochodom, tu sme nakrúcali aj jesennú epizódu môjho seriálu vysielaného na kanáli Fishing & Hunting, takže som dostal možnosť a zvláštne povolenie, aby som v priebehu nakrúcania testoval v akej vzdialenosti by sme mohli byť úspešní.)

Nádherné svitanie

Po prvom hľadaní lovného miesta so sonarom som bol trochu prekvapený, pretože som vo vzdialenosti okolo 150 metrov našiel taký zlom na dne jazera, ktorý je na Balatone zriedkavý a z hĺbky 1,7 metru sa dno na desiatich metroch prepadlo do hĺbky takmer troch metrov! Dá sa povedať, že je to markantný zlom, ktorý bol z môjho hľadiska nevynechateľný, také zlomy totiž kapry hľadajúci potravu majú vo zvyku navštevovať. Druhú moju montáž som umiestnil vo vzdialenosti okolo tristo metrov od brehu, kde som našiel dno s 30-40 centimetrov hrubou vrstvou bahna. Pretože veľmi rád lovím na miestach s dnom pokrytom bahnom, neznamenal pre mňa problém pre niekoho veľká vrstva bahna. Vždy mám vo zvyku pozrieť sa bližšie, aké je to bahno a čo sa v ňom nachádza. Keď v bahne nájdeme mušle, alebo patentky, sme na správnom mieste, kapry totiž také miesta radi často navštevujú.

Prieskumná tyč sa nikdy nemýli

Prípravy na výpravy na Balaton, čo sa týka nástrah a kŕmenia obecne, sa vždy líšia od prípravy na lov na iných menších vodných plochách. Nehovorím, že sa s malým množstvom kŕmenia nedajú uloviť ryby, moje doterajšie skúsenosti ale ukazujú, že množstvom a kvalitou môžeme byť oveľa úspešnejší! Sú takí, kto hlása, že na Balaton je dôležité iba množstvo, ja by som sa ich ale opýtal, prečo teda na menšie jazerá idú s kvalitným boiliesom? Balatonskí kapry snáď nemajú radi kvalitu? Alebo je hlavným aspektom iba šetrenie? Zamyslime sa, myslím si, že je to téma na zamyslenie…

Na bivak Nash Titan sa môžeme vždy spoľahnúť

K boiliesu prvé dni môjho lovu mám vo zvyku pridávať zmes semien a pelety veľkého priemeru 25 milimetra. Keď sa už kapry na kŕmne miesto „dostavili“, semená z kŕmenia úplne vypúšťam a ďalej kŕmim iba boiliesom o priemere 24mm a veľkými peletami 25mm priemeru. Táto taktika sa mi v posledných šiestich rokoch osvedčila a priniesla výrazné výsledky.

Veľké priemery boiliesu pomáhajú v selekcii

Ani na mojej výprave v Zánke tomu nebolo inak a prvé dni som tu kŕmil na pomerne veľkej ploche. Zo začiatku som spotreboval pri každom kŕmení 2-3 kilogramy boiliesu a prútov som sa nedotýkal, dokiaľ som nemal záber.

Kŕmil som veľké plochy

Na prvý záber som musel čakať niečo málo cez jeden deň, ale na Balatone je to normálny stav. Potom som denne ulovil 10-14 rýb, čím som urobil veľkú radosť môjmu kolegovi kameramanovi Róbertovi Kissovi, ktorý nakrúcal všetky udalosti. Priemerná hmotnosť mnou tu ulovených kaprov presiahla desať kilogramov, čo si myslím dokazuje fakt, že sa jedna z najlepších kaprových vôd Európy veru nachádza v Maďarsku!

Štandardná veľkosť na Balatone

Ryba výpravy

Zriedkavé ošupenie

Som veľmi rád, že správa Balatonu je v dobrých rukách a vďaka Zsoltovi Szárimu, generálnemu riaditeľovi Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. začalo niečo, čo milovníkom lovu na boilies dáva nové možnosti. Od roku 2015 sa lovcom na boilies otvára nová príležitosť, pretože oficiálne povolia zavážanie. Ale nie len tak jednoducho, kto by totiž rád túto príležitosť využil, musí si obstarať zvláštne povolenie a tento lov podlieha ohlasovacej povinnosti. Ja si ale myslím, že konečne začalo niečo a verím, že sa nájde iba málo takých rybárov, ktorí túto príležitosť zneužijú. Majme pred očami fakt, že lov s boiliesom je výborná možnosť, ale sprevádza ho veľká zodpovednosť! Tu by som chcel požiadať každého, aby príležitosť využil a s ulovenou rybou nakladal kaprárom hodným spôsobom a čo je najdôležitejšie, aby rybu pustil tam, odkiaľ ju vylovil!

Výsledok záberu cez deň

Som si istý, že táto zmena z dlhodobého hľadiska prispeje aj turizmu Balatonu. Navyše vďaka tomu posledný týždeň v apríli roku 2015 prebehnú také boiliesové preteky, ktoré pohnú celou Európou, pretože sem na I. International Balaton Carp Cup príde sto tímov z viac než dvadsiatich krajín a po preteku, ako veríme, so sebou vezmú dobrú správu o Balatone!

Šupináč hrajúci zlatožltými farbami

Ulovil som aj sazanov

Centrom preteku bude komplex budov v rekreačnom stredisku Erzsébet Üdülőközpont és Tábor v Zánke a na ploche rekreačného strediska budú mať na predstavenie sa možnosť aj usadlosti nachádzajúce sa na dlhom pobreží Balatonu. Organizátori súťažiacich a záujemcov očakávajú bohatým programom vrátane rôznych gastronomických predstavení, ochutnávok vína a pečenia langošov!

Autor: Tamás Csörgő
Preklad: Róbert Doboš