The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Prichádza jeseň, berú mreny

Prichádza jeseň, berú mreny

Najzvláštnejšou udalosťou jesenných lovov je lov mrien na tečúcich vodách. Aby ich lov nebol iba pekný, ale aj plný nezabudnuteľných zážitkov, necháme Vás v našom článku nahliadnuť do toho, čo môžeme pri love na feeder očakávať od Dunaja takto ešte pred zimou.

Ich naozajstná chuť prichádza v ochladzujúcej sa vode.

Ich naozajstná chuť prichádza v ochladzujúcej sa vode.

Na prúd zasluhujúci rešpekt na vhodných miestach k ich lovu a na zastavenie montáže sa musíme samozrejme pripraviť a krmítka rôznych hmotností musia byť základnou súčasťou nášho vybavenia! Čím väčšia sila pôsobí na náš vlasec a koncovú montáž, tým musíme použiť ťažšie krmítko. Musíme nájsť krmítko, ktoré už pri dne prúd nedokáže vychýliť z rovnováhy.
Výzve, ktorú znamenajú najlepšie úseky rieky k lovu mrien do teraz mnoho feedrových prútov nevyhovelo. S feedrovým prútom Carp Expert River môžeme na lovné miesto dostať bez problémov koncovú montáž dokonca aj s celkovou hmotnosťou až 250 gramov! V záujme nahadzovania a čo najrýchlejšieho odlepenia zaseknutej ryby odo dna je nutné použitie prútu dĺžky 390 centimetrov!

L02
L03

L04

Slnečné počasie má na ne tiež dobrý vplyv, ich aktivita je slabšia pri zatiahnutej oblohe. Esom na tečúce vody je prút CXP River feeder a navádzacie očko ďaleko od blanku prúta.

Prút vyrobený z carbónovej pančušky IM 10 vedľa toho, že bezpečne odhadzuje montáže tak ťažké, že ostatné prúty by sa rozlámali na niekoľko častí, je aj veľmi citlivý k tomu, aby pri zábere ryby dokonalo prenášal aj najmenší pohyb ryby pri háčiku. Na zaťažiteľnosť prúta River Feeder je nutné sa bezpodmienečne spoľahnúť, pretože mnou najčastejšie používané 150 gramové krmítka naplnené kŕmnou zmesou zaťaženou ílovitou hlinou isto dosahujú a často presahujú aj 200 gramovú hranicu!
Očká prúta sú oproti priemeru väčšie a prechádza nimi bezhlučne aj nahadzovací nástavec z fluorocarbónu priemeru 0,30mm. Prechádza nimi bez problémov aj spojovací uzol šokového nástavca a kmeňového vlasca a na uzlu zachytené nečistoty akými je trebárs topoľový kvet, ktorý priznajme sa, nám často dokáže poriadne podriapať nervy. Nehovoriac o tom, že keď sa pri nahodení o očko zarazí kvet, končí to veľmi často hlasitým prasknutím pri odhadzovaní ťažkej montáže.
L05

L06
L07

Pre dosiahnutie úspechu nech navijak disponuje širokou cievkou a spoľahlivou brzdou. Najlepšie parametre vlascov k lovu mrien na rieke! Najzvláštnejšou časťou montáže je nahadzovací nástavec z fluorocarbónu.

Pri predkladaní našej nástrahy je treba dbať na to, aby sme obľúbené červy mrenám servírovali čo možno najprirodzenejšie. A to dosiahneme najúspešnejšie priehľadnými náväzcami priemeru 0,18mm a dĺžky jedného metra a dlhšími, keď súčasne aj nahadzovací nástavec je čo najdiskrétnejší, teda z fluorocarbónu.
Neviditeľnosť montáže je dôležitá z toho dôvodu, že vodu, ktorá sa vyčistila môže slnko presvietiť ako akvárium a použitím tejto montáže sa vyhnem všetkým okolnostiam, ktoré by na ryby mohlo pôsobiť rušivo.
L08 Moja najosvedčenejšia montáž na tečúce vody.

L09Presný lov by bez zaklipovania kmeňového vlasca nebol predstaviteľný.

Mnohokrát a mnoho rybárov sa už zmienilo o úspešnosti kŕmnych zmesí s obsahom syra. Ani pri love našich miláčikov, mrien by sme si nedokázali predstaviť niečo iného, lepšieho.

L10
L11

L12
Najmrenovejšia krmítkovka Benzár széria sa vyznačuje silnou syrovou vôňou. Aj farbe prikladám dôležitosť: na šedivom dunajskom dne sa dobre vyníma výrazný odtieň. Mrenová krmítkovka Benzár mix je „stredne“ náročná na spotrebu vody. Vyhnime sa jej prevlhčeniu, jej konzistencia nech je homogénna, a pri stlačení by mala dobre držať.

L13
Svoju úspešnosť môžeme zvýšiť v prípade, že podmienkam lovu mrien prispôsobíme aj háčik. Použitím háčikov Excalibur môžeme predísť sklamaniam, nezlomia sa a ani sa nenarovnajú!
L14
Pre mnohých z nás hon za zážitkami pri riečnom love s jemnou feedrovou montážou znamenajú práve mreny.

Jeseň nám dýcha na krk, siahnime po feedrovom vybavení, po najintenzívnejších syrových krmítkovkách a naberme smer Dunaj, Tisza, alebo niektorý z prítokov týchto velikánov. Mreny tam už čakajú!
Zdroj: Energofish
Preklad: Róbert Doboš