The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Prívlač s rotačkami

Naše obľúbené dravé ryby môžeme na háčik teraz na prelome jesene dostať na veľký počet umelých nástrah. Výnimkou nie je ani rotačný blyskáč, naopak s dobre zvolenou rotačkou môžeme byť veľmi úspešní. Výber je dnes už našťastie natoľko široký, že medzi nimi nájdeme vhodné nástrahy na ryby s malou tlamou, ale rovnako aj na bolene, šťuky a sumce. Rôzne rozmery, farby, a tvary umožňujú, aby sme medzi nimi mohli veselo vyberať!


ET Vibrax, Classic a Turbo Long rotačky na šťuky, zubáče a bolene

 

„Eso začiatočníkov, alebo zbraň slabých”, znelo často s opovržením z úst ostrieľaných vláčkarov, ktorí to už „majú za sebou“, dá sa povedať, že už strávili úspechy, ktoré im rotačky priniesli a možno už zabudli na povznášajúcu chuť z lovu s nimi. Postupom času sa rybári loviaci prívlačou rozdelili do dvoch skupín. Do jednej skupiny patria tí, ktorí dodnes s veľkým elánom nahadzujú s rotačkami, druhí vo svojej výbave nemajú ani jediný kúsok, takpovediac z nich vyrástli, a tak ich nepotrebujú a mimochodom rotačky krútia vlasec.


ET Vibrax keď je zamračeno pre zubáče, šťuky

 

A naozaj, najväčšiu debatu spôsobuje práve táto ich nevýhoda. Vplyvom otáčavého pohybu okolo osi naozaj vo veľkej miere krútia vlasec, dokonca aj pletenku aj v prípade, keď použijeme obratlík pred nástrahu. Dlho som aj ja kvôli tomu „trpel“, než ma osvietil sedliacky rozum a prišiel som na riešenie. Neurobil som nič iného, než po troch, štyroch nahodeniach som blyskáč odopol a ponechal som 2-3 metre voľného vlasca a švihol som s ním niekoľkokrát vo vzduchu. Vplyvom toho vlasec opäť získal svoj štandardný stav.

Hlavnou vlastnosťou rotačky ET Vibrax sú vibrácie vysokej frekvencie. Vďaka jeho širokému listu hneď po dopade do vody a jemný ťah okamžite začne rotovať, čo dravé ryby vybičuje k agresívnym útokom. Vďaka veľkému výberu a univerzálnemu použitiu je s ním možné uloviť ktorúkoľvek domácu dravú rybu a vďaka skúsenostiam môžeme prehlásiť, že je zvlášť neodolateľná pre šťuky. Prvotriedne háčiky zaistia bezpečný zásek a pri zdolávaní bezpečne udržia úlovok.


Zvonovitá časť, ktorá je zodpovedná za rezonanciu a neopakovateľný bzučivý zvuk!

 

Vláčiť s rotačkami nie je práve kvôli vyššie popísanému najpohodlnejšie, ale s trochou pozornosti a s použitím vyššie popísaného príkladu, je možné predísť stresu z krútenia vlasca. Jedna vec je ale nepopierateľná, čím je jeho úspešnosť, chytľavosť, čo plynie z jeho jedinečných vlastností. Pozrime sa teda, čo z neho robí neodolateľnú nástrahu pre dravé ryby.

Rotačky vychádzajúc z ich spôsobu fungovania, pracujú s ich jedinečnou konštrukciou a vibráciou vychádzajúcou z ich pohybovej energie. K tomu sa pridruží ešte farebný účinok. Pri priťahovaní sa ani zďaleka nepodobá malej rybičke a k útoku ryby vyprovokujú vibrácie vznikajúce pri ich pohybe. Práve preto je to veľmi úspešná nástraha a s jej pomocou je možné u nás uloviť všetky dravé ryby od ostrieža až po sumca.


Kolekcia Vibraxov na šťuky

 

ET Perch je jednou z najmenších rotačiek na trhu. Jej rozmery – 00, 0, 1 – sú dokonalé k lovu jalcov, ostriežov a pstruhov. Samozrejme vďaka veľkosti a z toho plynúcej malej hmotnosti nepočítajme s veľkými a dlhými hodmi. Navyše je ešte treba dbať na to, že príliš hrubý vlasec doslova zabije pohyb malej nástrahy. Najideálnejším k nim je monofilný vlasec s priemerom 0,16 – 0,18mm.


Najmenšia rotačka z rodiny ET Wizard – Perch. 
Je ideálnou voľbou k uloveniu rýb s malou tlamou!

Nech je blyskáč akokoľvek malý, háčik musí dokonale sedieť k malej rotačke. Jeho váha a rozmery rozhodujú o vyváženosti zostavy.

 

Taktiež drobnosti pokrstené ako ET Bass slúžia UL prívlači. S ich pomocou je možné uloviť v prvom rade jalec hlavatý, ostriež a jalec tmavý, ale pri mojej šúlačke na potokoch sa v blyskáči s pretiahnutým a šupinatým listom často zhliadli červenice. Vyvážený list blyskáča vyvolá intenzívne vibrácie a list s šupinovým vzorom ďalej umocnia účinnosť nástrahy.


Bassy veľkosti 1 v striebornej a bronzovej farbe

 

Pri použití rotačiek sa musíme zamerať na celkovú súhru hneď na začiatku a náležitú pozornosť musíme venovať už výberu nástrahy.  Vzhľadom k tomu, že je na pultoch predajní veľké množstvo rotačiek s rozdielnou kvalitou, sústreďme sa na spracovanie jednotlivých detailov. Osička nástrahy má biť rovná, je vyslovene vhodné, keď sa na nej nachádzajú korále, pretože zodpovedajú za minimalizáciu trenia otáčavých častí nástrahy.

Väčšie veľkosti tohoto tipu 4 a 5 už vyžadujú lepšiu výstroj. Ich odpor pri priťahovaní je obrovský, a keď ich použijeme na tečúcej vode, ešte sa zdvojnásobí, čo už poriadne preverí aj konštrukciu navijaka.


Zostava drobných rotačiek na lov jalcov, ostriežov a pstruhov

 

ET Classic sa vyrába v štyroch veľkostiach od 0 po veľkosť 3. Najmenší kus veľkosti 0 je iba 2,5 gramu ťažký, zatiaľ čo veľkosť 3 je 8 gramov ťažký. Najkritickejším okom je treba uprednostňovať listy mierne vypuklé, akým je aj práve Classic! Kvalitu blyskáča okamžite prezradí to, čo predvedie hneď po dopade do vody, na slabý potiahnutie sa totiž musí široký list okamžite roztočiť.

Na menšie rozmery tejto univerzálnej nástrahy (nulka, jednička) je možné uloviť jalca hlavatého, ostrieža a jalca tmavého, zatiaľ čo na väčšie veľkosti, dvojku, trojku ulovíme bolene, zubáče a šťuky.  Dávajme pozor na tempo priťahovania a môžeme s kľudom meniť medzi pomalým a rýchlym priťahovaním.


Rotačka Classic veľkosti 3 na prívlačovom prúte. Bude to boleň, zubáč, alebo šťuka!

 

K uloveniu väčších rýb, z dôvodu vzniku extra rezonancie sa vyplatí väčšie veľkosti ET Turbo Long použiť s karabinkou. Turbo Long je naozajstnou nástrahou na veľké ryby, rezonujúce na vysokej frekvencii, ktorý vychádza z tradičného Longetu. Jeho perforovaný list ho vybaví extra turbulenciou, čím zvýši úspešnosť a dráždivosť tejto nástrahy.


Medzi rotačkami sa ukázala chytľavou aj Turbo Long, ktoré je vďaka ich väčšej hmotnosti možné nahodiť  presnejšie a do väčších vzdialeností

Nie len u Turbo Longov, ale u všetkých blyskáčov ET sa stretneme s prvotriednymi háčikmi VMC, vďaka ktorým dobre sedí zásek a aj pri zdolávaní na nich úlovok dobre drží!

 

Dráždivosť nástrahy, vysokú vibráciu, vyvolanie rezonancie najlepšie dosiahneme pri priťahovaní tým, že meníme tempo priťahovania a vložíme do neho razantnejšie potiahnutie. Vyplatí sa teda meniť rýchlosť priťahovania nástrahy!

Dravé ryby dobre reagujú na farebné a zvukové podnety, ich vplyv na vyvolanie útoku sú loviacich prívlačou.


Pri prívlači je stále najčastejším úlovkom šťuka!

Aby sme z nich mohli mať radosť aj nabudúce!

 

Zdroj: Mihály Halmos

Preklad: Róbert Doboš