The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Rande s muškami – Na zubáčom hniezde

Prečo nie? Prečo by sa zubáče nemohli loviť na mušku? Mohli by sme povedať, že preto, že zubáč nie je muškárska ryba. My z relácie Rande s muškami sme sa do toho predsa len dali, keď sa to už vyvinulo tak, že sa nám v lete nepodarilo uloviť „iba“ východných. Inak už niekoľkokrát bol zubáč ulovený na mušku.

Súčasná story sa vracia do nakrúcania na Balatone, keď sa Koppány bavil s malými zubáčmi východnými a objavil najúčinnejšiu mušku. Tou bola Booby. Rozhodol som sa vybrať ľahšiu trať, lov na mušku s celodenným sedením v člne totiž nie je práve naozajstným lovom na mušku. Najradšej by som sa celý deň brodil v kryštálovo čistých horských riekach, nablízku ale bohužiaľ taká nevyskytuje. Také lovy sa počítajú za slávnostné. Slávnostnými muškárskymi dňami. Možnosťami lovu zubáčov, šťúk a boleňov na nížinných vodách sme naopak obdarení dostatočne.

lo-1

Pri love zubáčov som bol najúspešnejší do teraz na mieste nazývanom zubáčie hniezdo ako pri love prívlačou, tak aj s muškou. Chopil som sa svojho kúzelného klobúka, zavelil som dvom kameramanom spoločne s Koppányom: „Chalani! Balíme! Ideme na rande s muškami“… a chlapci balili. Chalani nabili batérie, s ťažkým srdcom dali zbohom voľnému víkendu a každý voľný priestor malého tereňáka poriadne zaplnili, aby sme mali dosť pomôcok, keby sa Pupa nedaj bože, pustil do senzačného lovu zubáčov. Koppány sa k nám mohol pripojiť až v piatok večer, takže som sa do toho musel dať sám.

lo-2

lo-3

Cesta sa ukázala komplikovanou. Meškali sme kvôli futbalovému zápasu v Kisköre, viac razy sme sa zastavili, aby dva a pol hlavý štáb ani náhodou nestrádal… K miestu vzniku kanálu Kunsági, kde sa vody nádrže do koryta vlievajú cez obrie stavidlo, sme dorazili až po nádejnom rannom „ťahu“.

V krabičke som ešte mal niekoľko mušiek booby, s ktorými som prenasledovanie aj zahájil. Prúdenie vody bolo tentoraz veľmi premenlivé, niečo totiž na stavidle kutili, vďaka čomu zubáče zmenili svoje stanovištia. Kvôli viaznutiu a trhaniu som sa vzdal ťahania mušiek booby nado dnom a prešiel som na jigovú mušku. Na druhé nahodenie som zasekol ostrieža a na tretie a na piate, a potom som opäť trhal jedného jiga za druhým.

lo-4

Nerozčuľoval som sa, radšej som pripevnil zveráčik na viazanie mušiek a naviazal som niekoľko neónovo čiernych mušiek v bielom variante, do jednej, dvoch som zakomponoval aj oranžové hot spoty, ale márne, zábery ustali. Dúfal som, že k večeru budú zubáče aktívnejšie, zatiaľ čo bolene čím ďalej viac tĺkli pri vodnej hladine.

Vymenil som mušku a z akurátneho lovu zubáčov lov prešiel do nedbalého honu na bolene. Natoľko, že keď prišla noc a bolene sa odmlčali, ani som už netúžil po love zubáčov, navyše nás ešte čakalo ubytovanie. Malá komfortní drevená chatka patrí taktiež medzi služby, ktoré poskytuje „zubáčie hniezdo“.

Druhý deň, ešte pred brieždením, sme už opäť stáli na brehu a ešte za tmy som ulovil prvého zubáča. Kamenité a členité dno som jemne preklopával. Na jemnom muškárskom prúte som dobre cítil každé klepnutie jigu o dno. Ľahké nadvihnutie, potiahnutie šnúry, chvíľa čakania a opäť zdvih… takto som preklopával dno. Pri jednom zo zdvihov som ucítil razantnú ranu. Krátko som zasekol zápästím, načo zubáč okamžite v okamihu vyrazil do boku. Mal silu. Očakával som oveľa väčšiu rybu, bol som ale aj tak rád, keď som ostnatého kamaráta konečne držal v ruke.

lo-6

lo-5

Nechcem nikoho unavovať tým, ako prišiel nasledujúci s váhou aj dĺžkou navlas podobný zubáč, medzitým sa totiž udiali oveľa zaujímavejšie veci. Slnko sa zmenilo v krvavý kotúč a kanál posialo zlatom a bolene si mysleli, že sa vrátilo leto. Hladinu prerezávali chrbtové plutvy troj, štvorkilových torpéd a urobili okolo zmietajúceho sa zubáča východného hlúčik. Do chudáka narážali dlhé minúty, až jeden z nich ho stiahol pod hladinu, načo nastalo dlhé ticho, ktoré prerušil rázny zásek. Boleň bojoval hrdinsky a ja som mušku nahadzoval zas a zas s fanatickým omámením.

balinkapas

Vo viacerých prípadoch sa kameramanom, ktorí boli v strehu, podarilo nakrútiť, ako boleň zaútočil na vodou tiahnutého strímra a zvečnili dokonca aj to, ako šikovne ho po otočení vypľuvne…Niekoľkokrát sa ale podarilo na háčiku jesenného dravca udržať. Unavoval som sa nahadzovaním do opačného smeru, boleň totiž zakaždým lovil na nedostižnom mieste a ďaleko.

lo-7

Tak sa z jesenného lovu zubáčov stalo rande s muškami bohaté na úlovky boleňa. K večeru dorazil Koppány a všetko padlo, keď sa z jeho batohu vykľulo škaredé počasie a šťuky jazera Tisza-tó sa na nás nahnevali, ale to je už ďalšie dejstvo, ďalšia časť relácie rande s muškami… Časť s názvom špicaté zuby, v ktorom aj naďalej scenár píšu ryby.

Text : Balázs Pupa Erdélyi
Fotografie sú použité z filmu
Preklad: Róbert Doboš