The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Rybolov pod lupou – Arizóna Carp Lake: kapor nechodí sám

Pri love v studenej vode máme často vrásky na čele, hlavne vtedy, keď ešte ortuť teplomeru klesá do mínusových teplôt. My sme šliapali rovnakú vodu, keď sme lovili neďaleko Biatorbágyu na jazere Arizóna Carp Lake. Nevypočítateľné počasie dnešných dní nás miesto prehrievajúceho sa počasia zastihli podmienky, ktoré sa veľmi podobali skôr zimným, než jarným. Napriek tomu, že vial naozaj studený vetrík, my sme sa zamerali na plytšiu časť jazera. Táto časť jazera nám už skôr niekoľkokrát dokázala, že v nej sú dobré miesta, ktoré ryby s obľubou navštevujú, a nezávisle na teplote vody máme veľkú šancu na ulovenie kaprov. Bójky sme umiestnili približne 100 až 150 metrov od nášho móla, umiestnili sme ale iba dve.

Mnohí urobia tú chybu, že s každou montážou do vody umiestnia jednu bójku aj vtedy, keď sa nachádzajú blízko seba. Myslím si, že je to zbytočné, a sú opodstatnené iba vtedy, ak nájdeme také miesta, ktoré inak nemáme ako označiť. Na vodách s rovným, rovnomerným dnom by sme toto mali vynechať. Podľa mojich skúseností viem, že to na ryby nepôsobí rušivo, ale máme väčšiu šancu, že sa nám vlasec namotá na niektorú z nich. Ale aby sme sa vrátili k označeným miestam, na tenkou vrstvu bahna sme nasypali niekoľko hrstí boiliesu The One, naviac v roku 2015 sme práve tu použili po prvýkrát aj naše boilies Purple. Vedľa panáčikov Red a Black sa teda do nasadenia dostalo aj Purple, ale dopoludňajšie hodiny uplynuli bez udalostí. Vedeli sme, že to nebudeme mať ľahké, rybár ale v seba verí až do konca.

1

2

3

Vzhľadom k tomu, že tendencia pokračovala (zábery naďalej neprichádzali), náš čas pritom nezadržateľne plynul, neustále sme menili naše nástrahy, veriac v to, že sa nám niektorú z nich podarí donútiť k záberu. Rôzne kombinácie rozpustných a varených nástrah nepriniesli úspech, my sme to ale nevzdali. Počínajúc orezaním panáčika, cez olejnaté pelety a končiac pop-up nástrahami, sme na vlas umiestnili všetko, čo len šlo. Ľady sa prelomili až druhého rána, keď naše signalizátory po prvýkrát zahlásili záber. Józsi podobral bacuľatého bezchybného lysca, mali sme teda nádej, že sa súkolie konečne roztočí! V ďalšom priebehu lovu sa do podberáku podívalo niekoľko menších kúskov, veľký prielom na seba ale ešte nechal čakať.

7

8

Musím tu k tomu dodať, že sme v noci namerali -11 stupňov Celzia, čo nieje práve jarná teplota. Boli sme takto vyslovene šťastní, že sa nám aj za takýchto podmienok podarilo na háčik dostať niekoľko kaprov. Malé množstvo z časti rozpustného boiliesu sme cez deň trochu okorenili o olejnaté pelety a pri háčikoch sme skúšali rôzne variácie nástrah namočených v The One dipoch. Bolo nám samozrejme jasné, že v jazere žije mnoho veľkých rýb, ale vďaka mimoriadne mrazivému počasiu sme museli nasadiť všetko naše umenie. Myslím si, že to platilo v tomto období rovnako takmer na všetkých vodách. Vráťme sa k nástrahám. Ja som skúšal všelijaké tvary kocky, čo v popoludňajších hodinách prinieslo výsledky v podobe niekoľkých kaprov s váhou v rozmedzí 4 – 5 kg.

5

4

Orezané rozpustné boilies The Purple One som doplnil o pop-up, čo malo dobré účinky pod vodou. Na víťaznú fialovou kombináciu nám pekne šli ryby, veľkého sa nám ale nepodarilo dostať. Vďaka akciám náš čas veľmi rýchle letel, po zotmení sme si užívali iba zvuky prírody. Vtedy sme už naozaj cítili, že sa bude niečo diať. Je to často nevysvetliteľný pocit, ktorý nedokážeme definovať, možno sú to drobné náznaky prostredia, pohyb vody, šustot trstín je dohromady to, od čoho sa rozbúši srdce rybára a vo vnútri cíti, že teraz nastal jeho čas. O niečo neskôr som teda mohol zdvihnúť prút po takom padáku a na konci naozaj pekného zdolávania sme podobrali dlhého šupináča, silného ako buvol. Nástrahou bol osvedčený panáčik Red One, tentokrát varený, ale rovnako orezaný do tvaru kocky.

6

Krásny žltý šupináč znamenal bodku na i, aj preto, že sme na svojom konte obidvaja mali veľkú rybu, za čo sme bojovali od začiatku. Každému odporúčam, keď existuje možnosť a máme radi výzvy, skúšajme to aj v najtvrdších podmienkach, zážitok z úlovku nám totiž všetko vynahradí. Nech je prúty ohýbajú!

Text: Attila Csákány
Foto: József Ács

Preklad: Róbert Doboš