The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Rybolov pod lupou – Mestský lov kaprov

Rybolov pod lupou – Mestský lov kaprov

Už dlhšiu dobu som chcel loviť ryby na takom mieste, kde sú blízko svetlá mesta a je tam o niečo väčší pohyb ľudí. Dostali sme pozvanie na jedno také jazero, ktoré sme s radosťou prijali. Jazero nachádzajúce sa v Ózde, je malinké jazero s rozlohou 4,5 hektárov, žije v ňom ale pekný počet kaprov, amurov a i sumcov. Mojim cieľom bolo ulovenie aspoň jedného kapra s váhou cez 10 kilogramov. Naplánoval sem niekoľkodňovú výpravu, počasie malo byť podľa predpovede premenlivé s dažďom a vetrom.
1-1

2-1

3-1

4-1

5-1

6-1

Vybral som si ľavú stranu polostrova, kde sme rozbili náš tábor. Z tohto miesta si myslím, že dobre prelovím pravú pobrežnú líniu až ku brehu a druhým prutom môžem preloviť otvorenú vodu aj vo vzdialenosti 80 – 90 metrov. Priemerná hĺbka jazera je 1 – 1,5 metra a je celkom plytké. Aj predo mnou bola hĺbka iba okolo 1,2 metra. Myslel som si, že keď nakŕmim jedno miesto, ryby tam priplávajú a budú sa tam držať. Nie sú tam zlomy ani prekážky, a keď teda nakŕmim jedno miesto tak tam ryby dokážem prilákať a udržať.

7-1

8-1

9-1

10-1

Na kŕmenie som použil zmes, ktorú z veľkej miery tvoril partikel. Boli v nej buráky, tigrie orechy, konopné semeno, lupina a mix semien Gold respektíve Red. Pridal som do nej ešte varené boilies The One Red priemeru 22 a 18 milimetru. Na kŕmenie som vo väčšej miere používal zmes semien, preto som si pomyslel, že by sa mi mohlo podariť uloviť aj nejakého amura. Lovil som blízko a v plytkej vode, preto som použil stredný Spomb, ktorý je menej hlučný. Pred kŕmením som nahodil marker, ktorým som označil, kde budem loviť a na tomto mieste som kŕmil.

11-1

12-1

13-1

14-1

Používal som pruty dlhé 3,6 metra a na navijak som namotal vlasec priemeru 0,22mm. Ku kmeňovému vlasci som priviazal ujímaný šokový nástavec. Jednu moju montáž tvorilo rebrované olovko a druhú olovko v záveske na 80cm dlhej šnúre s oloveným jadrom. Ako náväzec som použil 15 centimetrov dlhý The One Combi Rig. Jednu jeho časť tvorí fluorocarbon a druhú 20 librová pletenka s háčikom veľkosti 6. Prvý kapor z Ózdu prišiel veľmi rýchlo, ktorým bol krásny šupinatý dlháň. Potom, pri západe slnka, prišiel vysoký šupináč, ktorému sa zapáčilo rozpustné boilies The One Black priemeru 22 mm.

15-1

16-1

17-1

18-1

19-1

Lovil som kaprov v priemere okolo 7-8 kilogramov, sem tam sa ale podaril aj väčší kus, medzi nimi aj jeden, ktorý kedysi dávno utrpel zranenie s váhou 12 kilogramu, „malý Quasimodo”, ktorý mal pravdepodobne zranenú chrbticu. Ryby sa už na kŕmnom mieste držali trvale a väčšinu rýb sa mi podarilo uloviť s tou istou nástrahou, s rozpustným boiliesom Black priemeru 22 milimetra. Pod háčik druhého prutu som umiestnil tiež rozpustné boilies priemeru 22 mm Red, ku ktorému som pridával PVA pančušku Red, Sem tam som aj na túto montáž mal záber, favoritom ale bol Black.

20-1

21-1

22-1

23-1

Dostavil sa dážď a spolu s ním najväčšia ryba výpravy s váhou okolo 13 – 14 kilogramov. Použil som aj kobru, pomocou ktorej som k montáži prikrmoval rozpustné boilies Black priemeru 22mm. V priebehu dňa sa mi podarilo uloviť veľa kaprov a neustále som bol v pohybe. Noci boli tiché, ale takto s odstupom času to ani neľutujem. Na koniec výpravy sa opäť ukázalo slniečko, za čo sme boli radi… ešte aj Szeni, ktorý ma odprevádza na väčšinu výprav.

24-1

25-1

26-1

27-1

28-1

29-1

30-1

31-1

32-1

Autor: József Ács
Preklad: Róbert Doboš