The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

S kukuricou na kanále Maty-ér

S kukuricou na kanále Maty-ér

Sobota, 11. novembra. Kanál Maty-ér. Na kukuricu sa na nádrži dalo celkom pekne loviť kaprov a pleskáče v priebehu celej jesene. Aj v tento deň sa pokúšam o to isté. Mierne zimy posledných rokov ma naučili, že sa kapry dajú loviť v priebehu celého roka. Aj s kukuricou. Vždy som bol zástancom jednoduchých tradičných nástrah, pretože sa tieto dajú dobre uplatniť aj v jemnom pretekárskom love.

Kanál Maty-ér je momentálne najlepšou pretekárskou traťou u nás, je veľmi dobre zarybnený, je v ňom veľké množstvo kaprov a bohužiaľ aj sumčekov amerických. To prvé je dobré, to druhé strašná pohroma. Pretekári ale zakaždým hľadajú riešenie, a vďaka tomu, že sa im podarí vyhnúť sumčekom, darí sa im loviť pekné kapry. Náš Energofish Feeder Team sa našťastie pohyboval tiež touto cestou na tu usporiadaných pretekoch a na jeseň sme tak končili s peknými umiestneniami. Riešenie je jednoduché. Kukurica bez použitia živej nástrahy. Snažíme sa na naše kŕmne miesto prilákať čo najviac kaprov, čo je dobrou garanciou k tomu aby sme sa sumčekom vyhli. Keď sa priestoru zmocnia kapry, sumčekom už pšenica nekvitne.

L01
Naproti je hraničný ostrov, za ním pretekárska trať. Máme pred sebou prút Benzár Competition Feeder 3,90m a navijak Slam Feeder. Dokonalá dvojka na lov kaprov.

Od pretekárskej trate nás oddeľuje hraničný ostrov a aj tu sa dajú loviť kapry. Lov kaprov s kukuricou funguje celoročne, je len potreba trafiť dávkovanie a tempo kŕmenia. Nie je potreba nič iného, než kukurica a tmavá kaprová kŕmna zmes. Na 5 hodín trvajúci lov je treba v lete veľké množstvo kukurice aj 6-8 litrov, na jeseň stále menej. Toto je treba dobre trafiť a cítiť tempo lovu. Veľkosť krmítka, množstvo kukurice a intervaly nahadzovania.

L02

Pri love na konci jesene a začiatku zimy je treba stále menej kukurice, nejaké množstvo ale zakaždým! V ochladzujúcej sa vode, ktorá sa aj čistí sa dobre osvedčí kukurica červenej a oranžovej farby sladkej jahodovej príchuti a s príchuťouvtutti-frutti. Rainbow Corn už nie je nástrahou pleskáčov a sumčekov, počká si na kapry.

L03
Prečo používam aj v zime kukuricu? Prečo nie živú nástrahu? Odpoveď je jednoduchá. Keď už nie sú aktívne sumčekovia, ich miesto zaberajú pleskáče. Oni „rušia“ kľudný lov kaprov.

L04
L05
L06

V kŕmnej zmesi už na jeseň a v zime nie je treba byť v dávkovaní aróm opatrný. V studenej vode sa príchute šíria pomalšie a aj kapry ich registrujú oveľa menej. Preto je treba ich používanie vo väčšom množstve. Teraz som zmiešal kukuričné mlieko a jahodové CSL. Kukuričné mlieko je veľmi husté a je dobré ho zriediť CSL alebo vodou. Na kŕmnu zmes som nalial 4dl koncentrovanej arómy, poriadne som ju spracoval a nechal odpočinúť a nakoniec som na ňu nalial ešte potrebné množstvo vody. Dnes som použil kŕmnu zmes Benzár Mix Ice Feeder.

L07
L08

Časť kukurice nastrihám nadrobno a do krmítka príde aj z tejto časti. V studenom období sa stáva, že fungujú iba menšie nástrahy, preto môžeme orezať aj zrnká určené na háčik. Naozaj jednoduchý lov s malým množstvom ingrediencií, ale úspešne.

L09

Menšie kaprové háčiky na teplejšie obdobie a na zimné obdobie ľahké pleskáčové háčiky veľkosti 12. Náväzec chráni feedrová guma. Veľkosť krmítka je treba prispôsobiť apetítu kaprov.

L10

Dokonalou veľkosťou na letný lov s veľkým množstvom kukurice a neskôr k nakŕmeniu stále menším množstvom základného zakŕmenia je 15 gramové krmítko. Uzavreté krmítka dopravia na dno celý svoj obsah. Dávajme si pozor, aby sme ich neutemovali kukuricou, inak by sa v nich zrná kukurice mohli zaseknúť!

L11
Lov sa vyplatí zahájiť prečesaním dna, je totiž veľmi nepríjemné, keď nám, keď už máme rybu na mieste, nejaká prekážka spôsobí nepríjemnosti.

L12Bežná veľkosť kaprov kanála Maty-éri. Týchto tu môžeme uloviť veľké množstvo.

Interval nahadzovania je v teplejšom období a aj v jeseni 6-7 minút, a môže prísť opätovné presné nahodenie. V zime je interval 10-15 minút. Je dôležitejšie dodržovať tempo nahadzovania, než základný zákrm. Kapry zaregistrujú pravidelné nahadzovanie. Pri základnom zakŕmení na jeseň a v zime s tým samým krmítkom, s ktorým budem loviť, nahadzujem v zime už iba 3 – 4 krát. S ochladzovaním vody klesá aj veľkosť krmítka. Aj presnosť je rozhodujúca, keď krmítko nahodíme na zlé miesto, radšej ho vytiahnem a opäť nahodím. Vždy používam marker na označovanie vzdialenosti. Pri love na krátke vzdialenosti krmítko pritiahnem až na označené miesto na vlasci. Od vzdialenosti 30 metrov už používam klipovanie vlasca. Náväzec je vždy priemeru 0,14mm a háčik veľkosti 12. V lete zo silnejšieho materiálu, v zime vždy ľahší pleskáčový. Z hľadiska záberu je váha háčika tu taktiež rozhodujíca! V studených dňoch buďme pozorný, správny výber miesta je tiež v týchto dňoch veľmi dôležitý.
Lovom kaprov sa budem zaoberať aj túto zimu, dokiaľ voda nezamrzne. Vyplatí sa skúšať to. Dobrý feedrový prút, termo oblečenie, malé množstvo kŕmenia, kukurica a môžu prísť kapry!
Zdroj: Energofish
Preklad: Róbert Doboš