The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

S novými priateľmi na Malom Dunaji

Nie je to tak dávno, o niečo viac než dva roky, čo som sa odsťahoval z rodného mesta Debrecínu a začal som nový život v Érde, kde som našťastie stretol nových priateľov. Dlho by som bol ani nepomyslel, že na tomto mieste existuje život, ľudia, čokoľvek zábavného pre mne podobného chalana, ale neznášam samotu, takže po jednom roku „veznenia“ v jednej izbe sa mi podarilo presvedčiť sám seba, aby som sa porozhliadol v novom teréne. Čo by som k tomu povedal, bol som prekvapený, keď potom, čo som dorazil do centra, videl som pôvabné ženy a z barov sa rinula hudba nepodobajúca sa zvuku pračiek, bol to rock ’n’ roll. „Toto miesto je určené pre mňa“ nie je to mentalita, na ktorú som zvyknutý… Najskôr som chcel založiť kapelu, ale dobre som vedel, že k tomu sám nestačím. Musím zistiť, čo to buráca a prvá postava, ktorú som oslovil, či by mi mohla pomôcť, ma nevyhnala, že sa dám do sliedenia ako neznámy, ale rovno ma predstavil najzvrhlejšej spoločnosti. Robert mi samozrejme pomáhal hľadať bubeníka…

2

Snáď som sa trochu zasnil, poďme teda takmer doprostred príbehu! S Robertom sme už v priebehu leta plánovali, že dáme dohromady nakrúcanie, ale nejak sa nám to nedarilo uskutočniť a tu sa do obrazu vložil Albert, ktorý divoké kapry a amuri prenasleduje na Malom Dunaji. S fotkami v telefóne rýchlo vzbudil môj záujem. Tieto vytrvalé riečne ryby a mňa zaujímajú iba “divoké” vecí. Pravda ako muškár niesom natoľko zbehlý v riečnom love na ťažko, ale v relácii „Dobrodruhovia“ by sme radi vyskúšali čo najviac spôsobov lovu, aby sme oklamali ryby. V jeden jasný októbrový víkend sa to konečne podarilo a spoločne s Balázsom sme už sedeli vo vlaku, tentokrát smerom do Ráckeve. Po polhodine chôdze od zastávky sme konečne dorazili k vode, kde nás vyzdvihol Albi a motorovým člnom nás zaviezol k malebnej chatke. K môjmu prekvapeniu tam bol aj kamarát Robert z Érdu a v záujme úspešného nakrúcania tam už predkrmovali niekoľko dní, varili a pripravovali terén. Čln sme ešte ani neukotvili a už nás na móle vítali táckou so štamprlíkmi pálenky, takže základy dobrej nálady boli položené.

1

5

Vybaľovanie, jedlo, pitie, a než bolo halászlé hotové prebrali sme bojové plány, aby sme sa cítili dobre a aby sa nám lov vydaril… Práve preto sme spoločne s Balázsom dali vzniknúť tomuto seriálu, aby sme divákom mohli predať náladu a nie dĺžku náväzca. Je málo lepších vecí, než aby človek spoločne s priateľmi lovil ryby, varil a vyvádzal. Nabudúce si vezmem aj gitaru. Deň pravda veľkú rybu nepriniesol, ale zato sme sa zabavili lovom malých ostriežov. Vďaka takmer letnému počasiu sme sa dokonca vykúpali vo vode s teplotou ani nie šestnástich stupňov.

3

4

Každý sa chystal na večer a opäť sme nakŕmili. Trochu som sa čudoval, že napriek dokonalému počasiu voda nebola počuť od zalovení dravých boleňov, dostal som totiž chuť skúsiť prívlač. Pri prútoch sme sa čakajúc na záber samozrejme nenudili. Vzhľadom k tomu, že spoločnosť a nálada bola výborná, chrlili sme zo seba vtipy čo pol minúty, a ako to má byť, ozval sa do toho aj signalizátor záberu kohútim hlasom, ryba ale z toho nakoniec nebola. Prvý lepší kapor, ktorého Albi rutinne naviedol do podberáku, sa prihlásil po dobrých dvoch hodinách. Presne si už nepamätám jeho miery, mohol ale mať okolo deviatich kilogramov. Po rýchlom zdokumentovaní a úsmevoch od ucha k uchu sme ho pustili do jeho vodného kráľovstva.

6

Mali sme o jeden dôvod naviac dať si aj inú pálenku, čo viedlo k spánku spoločnosti, ja som ale ďalej strážil pri vode. Bolo už isto po polnoci a sledoval som pritom hviezdy. V hlave sa mi rodia nové melódie, v hlave mám dievčatá a to, čo sa asi deje pod vodou v okolí bójky na zakŕmenom mieste. Rozjímajúc nad týmito vecami aj moje viečka oťažia, ale občas som sa pozrel na signalizátor, ktorý opäť hvízdal. Letím do chatky, kŕčovito sa naťahujem po čelovke a fotoaparátu. Medzitým čo zobudím celé osadenstvo, vyskočí aj Albert. Jasne, že Balázs opäť spal… Nebolo jednoduché naraz svietiť a nakrúcať, ale nakoniec sa napriek ťažkostiam, podarilo sa zachytiť ešte nočného amura. Bol to pekný amur! Nie kapitálny, ale tešíme sa z neho, ako by bol… Máme dve veľké ryby, máme film! Ani ja som už nedokázal držať stráž a dal som sa na odpočinok, lepšie povedané chcel som, ale našu spoločnú posteľ Balázs obsadil celú sám a nemal som už silu, aby som ho vypoklonkoval z jednej, takže som si ustlal na zemi. Len som prehliadol, že mám pod bedrami prah a časť tela mám na chodbe a druhú v izbe. Vstávanie bolo pomerne nepríjemné…

8

Vstali sme do hmlistého októbrového dňa a medzitým, čo ostatní v chate varili kávu, ja som mal nastražené na rannú šťuku. Bolo naozajstné šťučie počasie. Aj sme nahodili rybičky pod plavákom k trstinám, ryba ale bola chytrejšia. Mám záber, nechávam ju odmotávať vlasec, zásek, ani šťuka, ani rybička… Zatiaľ čo osadenstvo chatky chrápalo, na jednu nástrahu sa povesil neopatrný boleň, na háčiku pritom bola kukurica. Ranné prekvapenie z vody vytiahol Balázs.

7

Hmla sa rozplynula a vrátilo sa letné teplo, ktoré sme si užívali, ako to len šlo a ešte raz sme sa vykúpali. Bola to veľká párty, víkend ale urobili zaujímavým nie ryby, ale dobrá parta. Zanedlho sa prihlásime s novými epizódami. ROCK ’N’ ROLL!

Autor: Koppány Erdélyi
Preklad: Róbert Doboš