The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

S Red-om pod 10°C

Je koniec jesene a teplota môže v noci často klesnúť pod bod mrazu. Život sa pod hladinou spomalí, voda sa vyčistí a chuť rýb tiež klesne. Dni sa krátia, neskôr sa rozodnieva a skôr stmieva. V tomto období u mňa dôjde k prehodnoteniu počtu záberov, nechcem tým povedať, že nie je možné dosiahnuť úlovok, alebo že je to ťažšie, ale nie je to tak jednoduché, ako na jar alebo v lete v teplejšom období. V záujme toho, aby som v tomto studenom jesennom období dokázal byť čo najúspešnejší, snažím sa používať nástrahy a koncové montáže, s pomocou ktorých by sa to mohlo podariť.

001002

Keď už sme pri nástrahách, u mňa je toto studené obdobie spojené so sériou The Red One. Táto sladko korenistá chuť a prírodné produkty, z ktorých je táto rada vyrobená už dokázali dosť. Trochu obšírnejšie o zložení rady Red, prečo sú produkty tejto rady tak úspešné v studenej vode.  Nástraha s vysokým obsahom bielkovín obohatená o uhľohydráty vychádza zo zmesi mliečnych proteínov a rybích múčok. Obsahuje kvalitné tekuté atraktanty a Haith’s Robin Red, zároveň neobsahuje umelé farbivá. Čierne korenie zvýrazní jej korenistú príchuť, s ktorou sa snúbi ovocná príchuť v pozadí.  Tieto zložky veľmi dobre fungujú spoločne, jedná sa o naozaj dobre trafenú nástrahu, ktorú som si osobne veľmi obľúbil. V tomto období ju používam v rozpustnej verzii, pretože v studenej vode vydrží aj 4 – 6 hodín v závislosti na teplote vody. V tomto období rád používam nástrahy menších rozmerov, ako trebárs iba jednu guľôčku plávajúceho boiliesu, alebo orezanú guľôčku priemeru 20mm. Na tomto mojom love som taktiež použil základnú zmes spoločne s mixerom, ktorú som doplnil o drobné peletky a partiklový mix.

01

0203

Keby som nechcel použiť kŕmnu zmes, dokonale ju nahradí hotová naplnená PVA pančuška, ktorá prestretá okolo našej nástrahy môže znamenať šancu navyše. V balení vedľa 30 ks malých naplnených PVA nájdeme 100ml tekutého Amina, ktoré samozrejme PVA nerozpúšťa. Táto tekutina sa dobre rozpúšťa do vodného stĺpca.

0405006

Svoje šance môžeme zvýšiť použitím dipu. Red One Amino dip taktiež nerozpúšťa PVA, preto v ňom môžeme pokojne dipovať našu nástrahu a aj naplnenú PVA pančušku.  Nemusíme sa obávať ani toho, že sa dip z našej nástrahy odmočí hneď po dotyku s vodou, pretože vďaka jeho hustote obalí našu nástrahu a na dne sa začne pomaly pekne rozpínať.

06 08 09 010

Na svojich jesenných a zimných výpravách používam najčastejšie túto kombináciu nástrah. Tieto výpravy sú pre mňa o odpočinku a čase strávenom v prírode.  A keď sa mi pri pobyte pri vode podarí presvedčiť k záberu niekoľko pekných kaprov je už iba povestnou čerešničkou na torte.

Text: Norbert Paál 

Foto: József Ács, Norbert Paál

Preklad: Róbert Doboš