The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Sumce a kapry

Sumce a kapry

a-csodás-Ebro-e1509435838141

Tento rok som opäť zavítal na rieku Ebro, kde nás neočakával nikto iný, než náš kamarát Paul Boot. Pri plánovaní tejto výpravy som ho súčasne pozval na lov kaprov k nám do Maďarska. O Paulovi toho ani nemusím rozprávať veľa, pretože aj miestni na brehu rieky Ebro ho považujú za najlepšieho sprievodcu, takže ten, kto ide k nemu loviť, sa nemusí obávať prípadného neúspechu! Privítalo nás veľké horko, takmer ako na púšti a teploty okolo 40 – 42 stupňov celzia a zdolávanie veľkých sumcov nás veľmi vyčerpalo. Na tejto výprave som väčší dôraz kládol na lov zubáčov a kaprov, k svojej úlohe sa ale samozrejme dostali aj sumce. Ranná prívlač z brehu prinášala každý deň takmer na každé nahodenie zubáčov vo váhovej kategórii medzi 1 a 2 kilogramami. Je neuveriteľné, v akom počte v tejto rieke tento druh ryby žije. Z rozprávania Paula je zrejmé, že tu nie sú výnimkou ani ulovenie exemplárov o veľkých 6-8-10 kg. Pri love sumcov býva lov úspešný na klasický náväzec dĺžky 1 metra a pod háčikom 3 – 4 pelety na bázy rybích múčok priemeru 20 mm preto sme aj my lov zahájili touto kombináciou. Náš sprievodca naše montáže zaviezol na vzdialenosť 200 – 250 metrov od brehu a ku každej montáži na zakŕmenie prišlo vedro peliet. Kaprové prúty sme nahadzovali z brehu s minimom kŕmenia do vzdialenosti 80 – 100 metrov a nástrahou tiež bola peleta. Napriek tomu, že takto v lete je úlovok kapra veľmi zriedkavý, ja som ostal pri love kaprov. Sumcov som nechal ostatným. Prvý sumec mojej drahej polovičky, ktorý ďalším dňom nastolil latku celkom vysoko, bola ryba vážiaca 77 kilogramov s dĺžkou 220cm a hrajúca neuveriteľnými farbami. Radosť bola veľká, veď sa ani tu sumce nad 75 kilogramov nelovia na počkanie každý deň.

 

csapatmunka-1

pontyot-is-sikerült-fognom-az-Ebron

Po dvoch dňoch bez záberu sa aj mne podarilo dosiahnuť sem tam nejaký ten záber a ani ja som neostal bez ryby.

Potom prišlo pokračovanie….
Naša cesta z Caspe viedla rovno na jazero Szücsi Völgy Tó, kde som sa tentoraz stal ja sprievodcom môjho sprievodcu Paula z predchádzajúcich dní. Kocka sa obrátila, on nás pritom obdaroval už toľkými zážitkami, že tentoraz som sa ja chcel revanšovať jemu. Vzhľadom k tomu, že u nich vo Španielsku je 99,9% kaprov žijúcich v rieke Ebro šupinatej formy, jeho prianím bolo u nás uloviť “BIG MIRROR CARP” čiže veľkého lysca. Trochu som mal obavy pri našom príjazde nám totiž porybní hovorili, že ryby moc nežerú. Na lov sme pritom mali iba 4 dni. Hodinu po zahájení lovu sme už ulovili prvého kapra a potom až do rána zábery prichádzali priebežne.

Paul-Booth-remek-idegenvezető-e1509436096887
Môj Anglický hosť sa z relax programu prakticky preklopil do kaprieho dumpingu a darilo sa mu loviť jedného veľkého kapra za druhým. Tretiu noc mu prišiel BIG MIRROR, keď sa mu podarilo uloviť lysca vážiaceho 23 kilogramov, ktorý ho veľmi potešil. To sme ale ešte ani nemohli tušiť, čo sa ešte môže prihodiť.

ez-volt-a-harmadik-20-kg-feletti-hala-1

kerek-23-kg-1
Posledný deň na poludnie prišiel ďalší záber, na konci ktorého bol po dobrej polhodine zdolávania opäť veľký lysec, vážiaci 24,60kg, čo bol jeho nový osobný rekord!
j-egyéni-rekordja-2460-kg-1-e1509436232498
Paula, ktorý prakticky 4 dni nespal, sa mi podarilo obdarovať parádnym lovom, ale neľutoval toho, pretože sa mu podarilo uloviť takmer 500 rýb, z ktorých váha 4 kusov prekonala 20kg hranicu snov.
V decembri pokračujeme opäť u neho, teraz som na rade ja……
Autor: Tamás Csörgő
Preklad: Róbert Doboš