The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Sumce v daždi

Najviac sa teším z toho, že sme sa ôsmeho ročníka pretekov v lovu sumcov MADCAT VIII zúčastnili s veľkým štábom, za nepriaznivého počasia v Tiszanána som totiž nezmokol iba ja a sedím teraz kýchajúc u počítača… Aj tak si myslím, že to stálo za to. Stálo to za to byť pri tom a čakať na slizké ryby, stálo to za to, pretože som už dlho nejedol tak lahodne pripravený hovädzí perkelt, pohostinnosť bola prvotriedna a v neposlednom rade som mal možnosť stretnúť tak vytrvalých rybárov, akých nikdy predtým.

1

Sobotný štart kvôli chybe organizátora Miklósa Nikodéma bol posunutý o hodinu. Nebo nám neprialo a člny tak vyšli na vlhkú, veternú a zatiahnutú Tiszu na palube s dvojicou pretekárov. Ja som s jedným z kameramanov nastúpil do super plavidla Miklósa, druhý sa nalodil do druhého plavidla rozhodcov a jazdili sme hore a dole, až do doby, než sa opäť rozpršalo. Vtedy sme sa zastavili u jedného z člnov. Ani neviem prečo, ale ako by som cítil, že sa tam niečo stane… a stalo sa, pretože sa dvom sumcom podarilo utiecť bezprostredne po záseku. Pretekári neustále vábili nad dierou v desaťmetrovej hĺbke, kam posielali signály. Viac sumcov sa im nepodarilo vyprovokovať a my sme odplávali ďalej a trpeli v studenom daždi. Zanedlho dorazil princ vietor, takže pršalo takmer vodorovne, ale na rieke mimo to panovala celková nečinnosť.

My sme sa nerozťahovali, skôr sme sa hrbili, ako to len išlo, aby nás mokrý postrek zasahoval na čo najmenšej ploche. K obedu sme úplne premokli, ja našťastie neobsluhujem kamery, zodpovedám iba za mikrofón, takže som si mohol vychutnať zázračnú silu hostiteľskej pálenky. Vynikajúca bola aj fazuľová polievka a kolenom, ktorá do našich žíl opäť naliala život a silu a my sme opäť vyšli na rieku. Zostalo miesto aj na môjho syna na člne Miklósa, ešte k tomu vedľa riadenia, než sa opäť rozfúkalo a začalo pršať (preteky medzitým až do konca prebiehali bez akejkoľvek udalosti). Kolegovia za kamerami ale nezaháľali, okolie rieky totiž poskytne dostatok materiálu na zostrihanie niekoľkých tém.

2

3

Slovom, na konci prvého dňa všetkých 18 tímov bolo na prvom mieste. Vedľa domácej pečenej klobásky k večeri medzitým vyšlo najavo, že sa niekoľko fúzačov predsa len ulovilo, ale vzhľadom k tomu, že nedosiahli meranú dĺžku, nevolali nás, čo takto dodatočne veľmi ľutujem. Myslím si, že pre diváka by na obrazovke bol potešujúci a na srdci hrejúci aj pohľad na menšieho sumca. Tímy a ich sprievod sa aj napriek nepriaznivému počasiu a chabým výsledkom cítili dobre, u týchto pretekov totiž úlovky neznamenajú všetko. Boli radi za nové stretnutia, opätovné stretnutia, za jednotlivé príbehy a za to, že sú spolu.

Druhý deň sa ešte zhoršil a my sme vytiahli „B“ scenár. Medzitým, čo Miklós skúšal uvláčiť zubáča, poskytol nám zaujímavý rozhovor, pri ktorom sme sa mohli zoznámiť s ním samotným a históriou sumcových pretekov. Nemohli sme ho dokrútiť do konce, pretože vďaka vytrvalosti pretekárov, museli sme jazdiť medzi dvoma navzájom najvzdialenejšími člnmi, aby sme zmerali ulovené sumce a opatrne ich pustili späť. Sumce sa pochlapili a na druhom konci pretekárskej dráhy sa rozhodli, že zaberú na pijavice nastražené u dvoch susedných tímov, takže sa nám podarilo nakoniec nakrútiť aj zdolávanie fúzačov.

4

5

Koniec dobrý, všetko dobré! Neľutovali sme, že sme z nášho oblečenia žmýkali vodu, len keby to jedna kamera nevzdala. Predanie cien a chvíle radosti sme ale aj tak dokázali nakrútiť aj pomocou jednej kamery. Pravdu povediac, nemám rád sponzorské rozhovory, ale tentoraz to bolo iné.

6

7

Starosta Tiszanána Dr. József Tóth má naozaj na srdci problémy a túžby rybárov a dozvedeli sme sa, že ak to závisí na ňom, obecný úrad bude v okolí aj do budúcna napomáhať a podporovať rybársku turistiku.

Takže, budúci rok na rovnakom mieste v Tiszanána!

Text: Balázs Pupa Erdélyi
Foto: z filmu (kameramani – Zoom a Roli)
Preklad: Róbert Doboš