The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

The One typy – Groundbait riešenia I.

V okruhu rybárov loviacich nedravé ryby je lov pomocou kŕmnych zmesí snáď najobľúbenejšou metódou, je totiž jednou zo základných súčastí lovu ako na klasickú položenú, tak aj na jemnejší feeder. Pred niekoľkými rokmi ešte lovci veľkých kaprov takmer vôbec nepoužívali rôzne zmesi, aj keď sa sem tam u nich na náväzci objavili valčeky zo stickmixu, ale jednoznačne toto typické nebolo. V súčasnosti použitie malého množstva zmesi môže znamenať výhodu hlavne pri love z brehu, čo môže byť totiž koncentrovanejšie, než keď sa priamo pri háčiku nachádzajú chutnejšie a chutnejšie kúsky?

Priznám úprimne, ani ja som nebol veľkým fanúšikom tejto metódy, po jednom dvoch pokusoch som ostal u dobre osvedčeného PVA sáčku pri háčiku, naplnenom nadrobeným boiliesom. Zrejme aj toto môže priniesť pekné výsledky, ale tam, kde lovíme z náhodu, je použitie rôznych method krmítok často oveľa účinnejšie, než keď ako záťaž používame samotné olovo.

Vedľa koncentrovaného vábenia nie je zanedbateľným faktorom ani to, že pri použití method krmítok nástrahu pri háčiku môžeme ponúknuť ukrytú priamo vo zmesi, toto ale môžeme dosiahnúť aj u klasických krmítok.

Háčik stačí jednoducho zatlačiť do zmesi na krmítku, alebo olove tak, že náväzec vedieme pozdĺž krmítka alebo olova, na ktoré natlačíme kŕmnu zmes a potom zbytok náväzca vrátane háčika zatlačíme späť. Takto potom háčik s nástrahou leží bezprostredne pri kŕmnej zmesi a naviac zabránime aj zamotaniu náväzca pri nahadzovaní. Mne sa okrem iného osvedčilo, keď kŕmnu zmes s rybím základom rozmiešam s vodou z jazera, alebo rieky, kde lovím spolu s The Red One dipom, čím dostanem naozaj jemnú jahodovo-rybaciu kombináciu, ktorá väčšinou neostane bez povšimnutia.

2

Natlačme kŕmnu zmes na krmítko alebo olovo, potom náväzec zveďme späť pozdĺž krmítka a potom uzavrime kŕmnu guľu

3

Nakoniec háčik natlačme do kŕmnej gule, vďaka čomu bude háčik ležať bezprostredne pri rozpadajúceho sa kŕmnenia

02

Vďaka tomuto jednoduchému riešeniu budeme mať garantované hody bez zamotania…

04

…čo je neodmysliteľné k tomu, aby sme do podberáku navádzali pekné ryby

Text: Attila Csákány
Foto: József Ács
Preklad: Róbert Doboš