The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

V okovách

Napriek tomu, že jednou z najtypickejších umelých nástrah na lov šťúk prívlačou je plandavka, zo začiatku som jej neveril. Arzenál mojich plechových nástrah tvorili výhradne rotačné blyskáče. Ako dieťati pre mňa bolo ťažké postupovať dopredu. Medzi mojimi známymi neboli rybári loviaci prívlačou a tí, ktorých som stretol pri vode, väčšinou okrem podustvy nič iného nezaujímalo a neboli veľmi zhovorčiví, veď koho by zaujímal malý chlapec, ktorý sa stále iba na niečo pýta. Vtedy neexistoval ani zlomok dnešnej záplavy informácií. Svoje znalosti som sa snažil rozširovať z knižiek, kde som našiel zmienky i o plandavkách. S naozajstnou predajňou rybárskych potrieb som sa prvýkrát stretol na jednom triednom výlete, kde som rukami nohami, pretože som neovládal cudzí jazyk, vysvetlil, čo by som rád a zaobstaral som si prvé blyskáče. Toho roku sa mi podarilo uloviť svoju prvú šťuku na plandavku.

1

Silura. Ich názov evokuje sumcov, ale ich naozajstnou silnou stránkou sú šťuky.

Ako roky utekali, získaval som viac a viac informácií a moje rybárske umenie sa zdokonaľovalo. Nielen, že moja dôvera v kovové nástrahy stúpla, niektoré z nich, ktoré obstoja vo väčšine situácií, sa stali mojimi obľúbencami. Tieto plandavky začalo vyrábať čím ďalej viac firiem. Boli také, ktoré k nej pridali akési plus a boli také, ktoré ich iba trochu zmenili. Tieto formy sa nakoniec objavili aj v ponuke Energofish a prešli premenou, ktorá sa stala ich výhodou. Nemusím ani hovoriť, ako som sa zaradoval, keď som ich uvidel na pultoch. Hneď som si ich zaobstaral niekoľko kúskov, ktoré som už aj predstavil rybám.

2

Optický tuning napodobujúci šupiny

To, že rád vláčim s plandavkami má niekoľko dôvodov. Prvý a najdôležitejší je, že sú veľmi chytľavé. Ich typický plandavý pohyb, ktorý im dal aj meno, majú šťuky rady. Môžeme ich nechať tancovať mnohými spôsobmi, keď medze kladú iba naše predstava a šikovnosť. V okách vodnej vegetácie, medzi konármi padlých stromov a pri strmých brehoch s nimi môžeme pracovať aj vo vertikálnom smere. Možno preto, že sú večné. Ryby ich nerozhryzú na hromádku triesok. Pravda množstvo zubov na nich skôr, či neskôr nejaké škrabance nechajú, ale s dobrou pastou a kúskom plátna na ich povrchu môžeme vykúzliť vysoký lesk. Obecne by o nich toto stačilo a zmienil by som sa o mojich dvoch obľúbených modeloch.

3

Irish plandavky. V obľube ich nemajú iba írske šťuky

4

Cieľová ryba

Ako prvý by som vyzdvihol model Siluro. S ním som sa zoznámil najskôr. Jeho tvar pripomína pretiahnuté písmeno S, vďaka čomu sa pekne pohybuje. Je schopný aj rýchlych pohybov, čo niekedy príde vhod, keď je treba ryby trochu podráždiť. Jeho najľahší, 8 gramov vážiaci kus, vyrobený z tenkého plechu, by použitím hrubej sily dal aj zdeformovať, ale pri love toto nesmie nastať. Vďaka jeho malej hmotnosti sa dá dobre vodiť aj v okách vodnej vegetácie, alebo pár centimetrov nad zbytkami rákosia, produkuje pritom pekný pohyb. Výrobcovia samozrejme nemysleli len na plytké vody a vyrábajú ich aj v 10 a 13 gramovej variante. V plytkej vode do pol druhého metra rád používam tieto „ťažšie“ varianty, keď dravci útočia na štíhlejšiu korisť. Je veľmi jednoduché oživiť tento kúsok plechu. S trochou precvičovania dokáže aj začiatočník rýchle zvládnuť efektívne metódy vedenia. Tento blyskáč má jednu silnú stránku, jeho padavému plandavému pohybu dokážu šťuky odolať len zriedka.

5

Dala si povedať

6

Oklamal som ju

7

Navijak Arctica je taktiež užitočný prostriedok

Blyskáč Irish vybavený dvomi háčikmi je už poriadny kus, nielen svojou formou, ale aj váhou, vyrába sa totiž aj v 16 gramovej variante. Jeho široká forma mu dodá pomalý, kymácajúci, potácajúci pohyb, preto mu hovorím jednoducho “opitý ír”. Je schopný aj veľmi pomalého pohybu takmer na mieste, čím napodobuje pohyby zranenej ryby, ktorá melie z posledného. Táto široká plandavka má ešte jednu zvláštnosť. Dostane sa aj pod nad vodou visiace konáre a listy lekien, čoho by sme nedosiahli za normálnych okolností. Po dopade blyskáča špičkou prútu pomaly pohybujeme smerom k blyskáču. Blyskáč sa tak nebude pohybovať smerom k nám, ale klesá kymácavým pohybom smerom od nás. V prípade, že nahodíme k prekážke a so špičkou prevedieme vyššie popísaný pohyb, blyskáč klesne pod prekážku presne pred nos tam striehnucej zubatice.

8

Mladá šťuka

9

Vyzerá dobre v jej tlamke

10

Tiež po nej skočila

11

Prišla na nástrahu vedenú pod rákosím nahnutom nad vodu

12

Keď sa zaseknú obidva háčiky

13

Na prvé nahodenie

Chytľavosť týchto plandaviek je ukrytá v ich súčasnej jednoduchosti. Nie sú zbytočne „prezdobené“, je na nich iba toľko, koľko je potrebné. Lesklý povrch so vzorkou šupín a už osvedčená červená farba. Keď sa nad tým zamyslíme, táto nástraha s lesklými bokmi a krvavo červenými plutvami imituje farebnosť červeníc. Lesklý povrch nie je vhodný iba v opálovej vode, môžeme ho používať aj v kryštálovo čistej vode. Nemusíme sa báť toho, že by v čistej vode krikľavo lesklé nástrahy pôsobili rušivo. Toto dogma som už videl padnúť v mnohých prípadoch. Voda bola tak čistá, že na dne v hĺbke okolo troch metrov boli vidieť všetky vybielene schránky šnekov. Vodu som prehadzoval oxidovanou striebornou plandavkou, na ktorú som aj ulovil niekoľko rýb, ale vďaka nešťastnej náhode sa mi rozopla karabinka a nástraha mi uletela. Mal som rovnakú, ale úplne novú, tak som ju pripol. Už na prvý pohľad bolo poznať, že sa leskne viac a blížiaci sa blyskáč som videl už z diaľky. Práve som premýšľal, že by som ju mal vymeniť za matnejšiu, keď na ňu zaútočila pekná zubatka. Snáď nemusím hovoriť, že som ju nevymenil a počet záberov narastal. Útočili na ňu oveľa lepšie, než predtým na jej vyblednutého brata. Toľko o rušivom vplyve.

14

Nezabúdajme ani na tento pohyb

Vďaka rýchlemu rozvoju umelých nástrah dokážeme oklamať stále viac a viac rýb. Niekedy však dajme milosť ulovenej rybe, inak za nedlho našimi krásnymi nástrahami nebude čo oklamať.

Autor: Ferenc Alpár Gotthárd
Preklad: Róbert Doboš