The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

With Pupa – Lipeň a Pivo III.

Dobrodružstvá v južných Čechách

…z predošlého dielu: „Večera. Kuchyňa je vynikajúca, pivo je čerstvé a ponuka široká. Večer nakoniec končil vo veľmi dobrej nálade, kameraman je vyliečený, sauna a bazén sú taktiež otvorené dlho, hurá do ďalšieho dňa, smer Vltava.

Než sme sa vrhli na Teplú Vltavu, lepšie povedané na pereje horného toku Vltavy, kľukatiacej sa medzi stromami rašelinových lesov, vošli sme do hustého tmavého borové lesa, vyskákali sme z auta a dali sme sa smerom k začarovanému zámku. Isto si ešte spomeniete na staršiu kreslenú rozprávku, v ktorej v lese neďaleko Jičína žil slušný lúpežník Rumcajz. Tak tento les bol vernou kópiou toho z rozprávky, len ležal na druhej strane Českej republiky. Keď sme opustili tienistý les plný stromov so šedou kôrou, obdivovali sme pod nami ležiace údolia zahalené do hmly a po malom stúpaní už pred nami stál hrad Kašperk, postavený vo výške 886 m nad hladinou mora.

2.1

2.2

2.3

2.33

Monštrum s dvomi vežami stojí hrdo aj dnes, ako by sme písali rok 1356, kedy bol tento kráľovský hrad, ktorý žiadny kráľ nikdy nenavštívil postavený, a pôsobil na nás takým pohľadom, ako keby sa v okolitých kopcoch ešte stále vymývalo a dobývalo zlato a hneval sa na cudzí štáb s kamerou… Museli sme klopadlom poriadne zabúšiť na dvere, načo sa na mňa cez priezor uprel nedôverčivý ženský pohľad. Predchádzajúci deň práve skončila sezóna, musel som teda použiť všetky moje prednosti zvodcu, aby ma pustili dovnútra ubytovaní „hippies“, ktorí si lízali rany predošlého dňa a našu prácu sledovali so zvedavými pohľadmi. Sediac na hradnej stene s päťdesiatmetrovou priepasťou podo mnou, prečítal som citát z Hrabalovej knihy, odprevadil do veže štebotajúcu skupinku štyridsiatničiek, ktoré taktiež pustili dovnútra, s Matejom sme potom vystúpili na protiľahlú spustošenú pevnosť Pustý Hrádek, aby sme hrad Kašperk mali aj z diaľky a až potom sme sa vydali ďalej netrpezlivo k vode.

2.4

No jasne rybolov! Taktiež má svoje miesto v cestopisnom filme, hlavne vtedy, keď cestovateľ po kopcoch chodí s rybárskym prútom, a k ľadovo studenej vode, tečúcej v údolí, sa z kopca spúšťa v broďákoch. No jasne rybolov! Aj tomu je treba sa venovať a ešte keď sa v názve vedľa piva vyskytuje aj slovo lipeň, a aj keď človek dostane takého kolegu, akým je Jan Šiman. Prezradím, že Jan nie je obyčajný sprievodca, ale organizátor špeciálnych zájazdov, poriada kurzy lovu s umelou muškou, a k jeho menu patrí taktiež bohatá ponuka muškárskych produktov od potrieb k viazaniu mušiek až po prúty a cez rôzne doplnky zaisťoval aj naše ubytovanie. Na brehu Vltavy teraz pred nami odhalil rad bunkrov z druhej svetovej vojny, otvoríme pivo a rozpráva. Predstavím si, ako v smutných opustených končinách burácajú vojenské útvary wermachtu a český vojaci sa už v železobetónových bunkroch nemôžu dočkať, aby bolo všetkému koniec a zabuchli za sebou ťažké pancierové dvere, posadili sa na vyvrátenú vŕbu, na akej sedíme teraz my s Janom, priťukli si a rovnako ako my, spustili sa do prúdu zamatovo tečúcej riečky ako teraz my, pod nohami cítili mäkký štrk, v ďalšom kroku mäkký koberec podvodnej vegetácie ako teraz my, drobnú mušku určenú lipňom pomaly pretiahli cez špičkové očko, pretiahli ďalej dlhý vlasec, než vytiahnu silnú muškársku šnúru, porozhliadli sa okolo, kam sa vyplatí nahodiť rovnako, ako to robíme teraz my a s divokou nádejou napnuto sledovať očami ako prepláva okolo skrýše pod nahnutým ihličnanom, ako som to robil aj ja…

Ako som sa neskôr dozvedel, príbeh je jednoduchší. Zjednotenie Nemecka vydesilo československé vedenie. Po konzultácii vo Francúzsku sa v roku 1936 pustili do budovania obrannej línie. Nemci ju obsadili takmer bez odporu ako test, podobala sa totiž Maginotovej línii.

2.5

bunker1

Ale nebráňme ilúzii! Prečo by nemohli chytať ryby, prečo by nemuškárili aj vojaci, veď je to nádherný pocit, keď sa z ničoho nič niečo objaví pod muškou a rybár to len tuší, keď je to isté iba, keď po malom krúžku už drobná muška nie je na hladine, aké to vlastne je? Nedokážem to popísať, snáď sa mi vám to podarí predviesť. Dúfam.

bunker2

2.5 (2)

2.7

Azért engedjünk az illúziónak! Miért is ne horgásztak volna, miért ne legyeztek volna a katonák is, hiszen olyan nagyszerű érzés, mikor a semmiből ott terem valami a műlégy alatt és mindezt csak sejti a horgász -csak akkor bizonyos, amikor az apró vízgyűrűt követően már nincs ott a legyecske- szóval milyen is? Nem tudom leírni, talán láttatni sikerül. Remélem.

2.9

Remélem mind azt a szépséget, azt a bánatos novemberi érzést, gyermeki örömöt, amit csak felnőtt bohém férfiak érezhetnek és a boldog pillanatot sikerült filmbe zárnunk, Matyival az operatőrömmel és a With Pupa, Lipen a Pivo című része (is) igazi téli csemege lesz a Fishing and Hunting nézőinek.

Írta: Erdélyi Pupa Balázs – facebook.com/withpupa
Képek: Jan Siman – facebook.com/gosumava – Hotel Zámek Hrádek