The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

With Pupa- Mladica I.

Na stope dunajského lososa

Nový seriál je v skutočnosti pokračovanie seriálu Vláčiť je ľahké. Dobrodružný cestopisný film, v ktorom nás na exotické miesta sprevádza iba jedna kamera. Áno, Fishing adventure With Pupa je cestopisný film, v ktorom je cestovateľ súčasne rybárom.

0

Prvým miestom je Bosna a Hercegovina, mesto Bosanska Krupa ležiaca pri rieke Una a ako je vidieť z nadpisu, vydáme sa za hlavátkou. Táto ryba je rovnako tajomná, ako bosenská zem s jej minaretmi, vodopádmi, zahalenými ženami, krásnymi dievčatami, z tureckého obdobia sa prelínajúcou slovanskou kultúrou, pohostinnými obyvateľmi, ohnivými jedlami a vynikajúcimi rybármi.

Očakával nás Anes Halkic, vedúci Una-Discovery, aby nás zoznámil s tajnými splavmi rieky Una, s jej hlbokými, hlavátky skrývajúcimi priehlbinami, kde sa nám možno podarí uloviť nejakú z týchto tajomný život žijúcich lososovitých rýb. Vzal som si so sebou dvojručný muškársky prút, silný muškársky šťukový prút a dlhý lipňový prút. Mušky vhodné na hlavátky som dostal od kamaráta Ernőa Paskaiho (predajňa Kaland), ale nakoniec sa ukázalo, že budú potrebné oveľa brutálnejšie nástrahy, než sú jeho výtvory z chumáčov srsti a peria. Rodina Anesa hlavátky prenasleduje už mnoho generácií, pozná veľmi dobre zvyky rýb, vie o nich všetko, čo by o nich mal rybár vedieť. Pred rokmi ich v priebehu jednej sezóny ulovil 120 a od tej doby ich neloví prívlačou, ale len na mušku.

1

anes1

anes_2

Lov hlavátok na mušku doviedol k dokonalosti a prišiel na to, že najúčinnejšou je takmer 50 centimetrov dlhá napodobenina ryby so svetielkujúcimi očami vybavená dvoma háčikmi, hlavne skoro ráno a za tmavej noci. Do tajov hlavátok nazerá pomocou potápačského vybavenia a vyvracia mimo iné aj to, že je táto ryba osamelým dravcom. Kŕdle bielej ryby preháňa v dvadsať-tridsaťhlavých bandách. Najčastejším úlovkom je na rieke Una jedno až dvojkilová „white fish” – o ktorej si myslím, že to bude jalec tmavý a jalec hlavatý, ktorý v rieke Una dorastá do zvláštneho tvaru, ale obávajú sa jej aj lipne a pstruhy.

Už po dosiahnutí veľkosti desiatich centimetrov sa živí výhradne rybami a máme čo do činenia s naozajstným predátorom. Stačí sa pozrieť na jej čeľuste so zubami zahnutými dovnútra a torpédovité telo. Jej bočná čiara je mimoriadne citlivá, možno preto je úspešné nočné muškárenie z lodi. Je zaujímavé, že na rieke Una je najlepšia sezóna v októbri. Je to zaujímavé preto, že všade inde je najúspešnejšie ľadovo studené počasie spojené so snežením… pes je zakopaný iba v tom, že keď mladica sporiada väčšiu rybu, býva dlho nečinná rovnako ako v teplom lete, kedy celé dni neopúšťa hlbokú dieru svoj „domov“.

O tomto všetkom som do tej doby, než som sa s Anesom nalodil, nemal ani poňatia. Hlavátka podunajská, ryba tisícich hodov, bola pre mňa iba mýtus.

4

5

Z Budapešti sme vyrazili o polnoci. Predtým sme samozrejme nedokázali spať a o šiestej ráno sme z terasy kaviarne postavenej nad riekou fotografovali prebúdzajúci sa Bihač. Malá zastávka v meste a šli sme ďalej. V úzkej doline sa nám zastavil dych. Z okrajov priepastí by sme mohli spadnúť rovno do búrlivých vôd rieky Una, ale vďaka alláhovi natoľko sme predsa len unavení neboli.

mladica1

S Anesom, ktorý už akoby sedel na ihlách, sme sa stretli na terase reštaurácie Alga. Nedokázal pochopiť, prečo je treba sa neustále zastavovať a nakrúcať všetky tie veci, ktoré sú pre neho všednými. Na poludnie sme konečne stáli na brehu rieky Krusnica, aby sme sa krátkym lovom lipňov dostali do tempa lovu, aby sme sa pripravili na ďalšie skúšky.

6

Navečer sme už toho mali dosť. Obsadili sme naše komnaty, pre rybárskych návštevníkov postavenú drevenicu, zjedli asi kilo grilovaných kuracích krídel s ajvarom, cuketou a lahodnou lepinou. S oldomášom vo forme slivovice zaznelo prianie, ako modlitba a skoro sme sa uložili k pokojnému spánku.

Text: Balázs Pupa Erdélyi
Foto: http://www.una-discovery.org
Preklad: Róbert Doboš