The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Z pochmúrna slnečno

Čakal som už niekoľko dní na príležitosť, aby som sa výdatným rybolovom zbavil nahromadeného napätia. Denne som niekoľkokrát kontroloval predpoveď počasia, neveštilo ale nič dobrého. Paletu vyfarboval dážď, studený front a sneh. Ďalej som už nemohol čakať, keď som ešte chcel na ryby a možno to bude posledná príležitosť, než vody zamrznú.

1

Počasie je trochu nepriateľské

Bol som pri vode jediný, kto lovil prívlačou, čo sa len tak každý deň nenaskytne. Svoje prúty strážili iba dva tímy kaprárov, boli ale ďaleko od môjho obľúbeného úseku a celé jazero tak patrilo mne. Nie že by som mal dostatok času na to, aby som prečesal celú rozľahlú vodnú plochu, moja „samota“ mi ale z určitého pohľadu dodala akýsi pokoj. Aby som mohol holdovať mojej vášni, mal som pred sebou celé jedno odpoludnie. Aby som ale úplne „neuletel“, o to sa postarali tiahnuce sa ťažké mraky na oblohe a ani voda nebola natoľko čistá, ako by som bol rád.

Pustil som sa do hľadania mojich obľúbenkýň, schovávajúce sa v rákosí. Pozdĺž rákosového poľa som postupoval pomaly a opatrne, nahodil som do každej malej medzery a svojimi povrchovými nástrahami som podrobne prečesal aj miesta, kde sa rastlinstvo nahýbalo nad vodu. „Krokodílov“ som očakával vo vode sotva siahajúcej po kolená, z toho plynie, že som na výzvedy poslal svoje obľúbené Slidery. Každý kúsok sa mi do krabičky ale vrátil bez klepu a šrámov zo súbojov. Šťuky neboli aktívne a pomaly sa ma zmocňovala pochybnosť, či ich hľadám na dobrom mieste. Aby som mohol preskúmať už mnohokrát prečesaný úsek, zabrodil som do vody. S napätím som sledoval, odkiaľ vyrazia potmehúdski dravci. Zakalenie vody bolo na takej úrovni, že som takmer zašliapol striehnucu šťuku a napriek mojej pozornosti som ich nevidel. Ryby prezradzovali až vlny, ktoré pred sebou pri úteku „tlačili“. Boli tam, len nechceli moje nástrahy. Mal som pred sebou ťažkú úlohu, keď som chcel v tejto vode uloviť niektorú z nich.

Snažil som sa vyskúšať čo možno najviac nástrah veriac, že snáď niektorá zaujme ich pozornosť. V karabinke sa striedali rôzne rotačky, plandavky, zvukové woblery, všetky také nástrahy, ktoré na seba v zakalenej vode dokážu oveľa lepšie pritiahnuť pozornosť. Čas pomaly plynul, pre mňa plynul aj tak ohromným tempom, každou minútou sa totiž blížil koniec lovu a moje ruky ešte nie sú cítiť rybinou.

2

Bol by som radšej za slnečné počasie  

Prvý záber ma pomerne prekvapil. Takmer som cítil, ako sklapli kostené čeľuste na mäkkom gumovom tele. Zásek sedel dobre, ryba sa pokúsila o únik vo veľkom oblúku. Nebol to žiadny divoch, cítil som to už podľa prvých pohybov, šiel som na ňu teda tvrdo, aby som ju čo najskôr zbavil háčika. Ryby nerád unavujem do polomŕtva, a keď to moja výbava dovolí, zdolávanie väčšinou prebieha pomerne rýchlo a razantne. Tentokrát som to oľutoval… Mal som ju už pod nohami a rozhodol som sa, že ju čapnem. To sa jej nepáčilo, vyrazila ešte na jedno kolo, načo som sa ju pokúsil donútiť otočiť sa čelom vzad vysoko vztýčeným prútom. Otočila sa malým oblúkom, vyrazila priamo ku mne a po malom prasknutí sa k nej zosunulo prvých tridsať centimetrov môjho prútu. Pozeral som na to široko rozovretými očami. Podarilo sa mi zničiť prút… Hurá!

Incident sa ma celkom dotkol, rybu som pomocou klieští odopol ešte vo vode. Nemal som náladu na fotenie. V aute som našťastie mal ešte jeden prút, takže som lov nemusel ukončiť, ale moja nálada bola aj tak na ústupe. Bez nálady som došiel pre druhý prút. Hovorí sa, že všetko zlé je pre niečo dobré, tentoraz som ale tu kladnú stránku príbehu nevidel.

3

Všetko husto pokrývali kvapky dažďa

4

Rozmočene

Než som sa opäť dokolísal k vode, obloha sa zatiahla a zahrmelo sa z nej. Prekvapene som zízal. V tomto období a hrmí? Za chvíľu už y neba tiekli prúdy vody. Rýchlo som sa stiahol do úkrytu. Mal som pocit, akoby sa proti mne spojili všetky zlé sily. Nasledovala polhodinová vynútená pauza, dážď pomaly ustal a mohol som pokračovať v love. Bol som natoľko zlomený, že mi už mohol pomôcť jedine nejaký zázrak. Znechutene som začal prehadzovať vodu. Snáď po piatom nahodení, po namotaní sotva jedného metra šnúry, ucítil som tvrdý útok a z miesta útoku vyrazili naraz dve vlny. Majiteľka jednej z nich ale ťahala za moju šnúru. Bola v dobrej kondícii a šnúra len tak svišťala, ako rezala vodu. Tentokrát som zdolávanie pojal o niečo jemnejšie. Môj protivník bol tiež väčší a vzhľadom k tomu, aký smolný je dnešný deň, bol by som schopný zlomiť ešte aj druhý prút. Súboj prebiehal v pokojnom tempe, snažil som sa byť opatrný. Bojovník už strácal silu, a keď som sa presvedčil o tom, že mu háčik sedí správne, v hre som o niečo pritvrdil. V plytkej vode rýchlo rozvírila bahno, striekala a mykala so sebou, ale tretím pokusom sa mi ju podarilo uchopiť pod „bradou“ a vybrať ju z vody. Ovácie sa nekonali, ale čiastočne sa mi vrátila chuť do života. Fotenie sa s rybou bolo trochu komplikovanejšie, nechal som totiž doma statív. Našťastie mi pomohol práve prichádzajúci rybár. Vrazil som mu fotoaparát do ruky a povinná fotka do albumu bola hotová.

5

Takmer na špičke nosa, ale háčik držal

6

Mierumilovný pohľad jej veľkých žltých očí

12

Do určitej miery sa mi vrátila nálada 

8

Tu už vie, že čoskoro môže späť

9

Dovidenia bojovník

Aj počasie sa pomaly začalo zlepšovať, až okraje mrakov rozžiarili slnečné lúče. Bol to pre mňa nový impulz, a postupne som sa odvážil ďalej a ďalej do vody, až už takmer nestačili ani moje vysoké čižmy. Medzitým som neprestajne švihal prútom a očakával som príjemné klepnutie do prútu, po ktorom sa ohne do oblúka. Niekoľkokrát oťažel, ale nástraha sa zachytila iba o kaprármi utrhnuté krmítka a boiliesové koncové montáže. Pozbieral som ich pomerne veľké množstvo, stačilo by mi to isto aj na rok, keby som sa dal na lov kaprov. V spleti vlascov a šnúr som nakoniec predsa len natrafil na jednu šťuku. Bola mladá a agresívna. Divoko tĺkla vodu v nádeji na únik. Vyrazila do niekoľkých oblúkov, ale rýchlo som ju pritiahol a vybral ju za zátylok. Poďakoval som jej za návštevu a pustil som ju ľahkým pohybom na cestu.

10

Pochmúrne počasie na ústupe.

11

Ďalšia šťuka

12

Nemám rád takéto fotky, ale stojac vo vode nebolo na výber

Všetky ryby do jednej, boli zdolané na twister Sandra. Na dne jazera je iba jeden zlom, ktorý sa na celom jazere tiahne do diaľky. Ten som mal prečesať svojou nástrahou a tu som aj narazil na hladové krokodíly. Väčšinou som nástrahu ťahal smerom z hlbšej vody do plytšej, šťuky sa totiž väčšinou otáčajú hlavou z plytšej do hlbšej vody. Keď to moja pozícia dovolila, snažil som sa nástrahu ťahať rovnobežne so zlomom, bola tak väčšia pravdepodobnosť, že ju pretiahnem pred tlamou hladovej ryby. V záujme úspechu som im musel nástrahu viesť takmer pred nosom, až tak totiž dravci kvôli zakaleniu vody získali poňatie o nástrahe. Risknem to, keby som lovil za lepších podmienok, podarilo by sa mi ich prekabátiť ešte viac. Ku konci dňa bol výsledok tri ryby a jeden zlomený prút.

13

Na neskoré odpoludnie sa celkom vyčasilo

14

Pred západom slnka už bola obloha takto modrá

Možno, že keď jazero príchodom mrazov nezamrzne, v nasledujúcich dňoch ešte budem mať príležitosť, aby som skúsil šťastie, zatiaľ tomu ale dávam malú šancu.

Autor: Ferenc Gotthárd Alpár
Preklad: Róbert Doboš