The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Zrodenie a smrť počas jedného dňa na Tise

Podenky veľké (Polingenia longicauda), sa behom niekoľkých hodín  premenia,  pária sa a uhynú. Hladinu rieky v čase ich rojenia pokrývajú milióny uhynutých krehkých tiel.  Táto dráma sa zopakuje každý rok. Na dolnom toku rieky Tisa,  vďaka teplému slnečnému počasiu sa rojenie podenky veľkej  začalo na viacerých miestach. Niekoľko hodín pred západom slnka sú pozorovateľné aj v blízkosti Mindszent,  a aj na úseku rieky v blízkosti štátnych hraníc.

„Kvitnutie“ rieky Tisa pod mestom Seged

Tento 8-12 cm dlhý hmyz patrí do rodu podeniek. V súčasnosti sa vyskytuje už iba v rieke Tisa, a v jej vedľajších tokoch. Je mimoriadne citlivý na znečistenie prostredia. Po párení  oplodnené vajíčka klesnú na dno, a vyliahnuté larvy sa zavŕtajú do steny koryta. Počas troch rokov žijú v otvorených dierach v tesnej blízkosti vedľa seba, v kolóniách s počtom 10-100 tisíc jedincov. Po uplynutí troch rokov, začiatkom júna opúšťajú svoje jaskyne a stúpajú k hladine. Podenky obľubujú najmä hlinitú pôdu. Na týchto miestach, sú počas rojenia dobre pozorovateľné dierky , ktoré opúšťajú ich larvy.

Už pri otvore pod vodou na nich striehnu žaby a dravé ryby, no bohatú hostinu nechcú premeškať ani vodné vtáky. Na brehoch rieky v tomto období podenky loví:  trasochvost biely muchárik, čajka čierno hlavá, čajka smejivá a Beluša malá.

Z vody vyliezajúce larvy sa väčšinou zvliekajú na previsnutých konároch a mólach postavených vo vode, samičky raz, samce  dvakrát .  Vyliahnuté okrídlené jedince v blízkosti hladiny začnú rojenie. V niekoľko metrov vysokej, víriacej sa mase samce  vyhľadajú svoj pár a samičku oplodnia. Po párení sa samce o krátku dobu uhynú, samičky nakladú vajíčka do vody a čaká ich podobný osud ako samčie jedince .

Hladinu vody pokrýva množstvo uhynutých tiel, ktoré sú pomaly unášané riekou. To všetko sa odohrá behom  niekoľkých hodín, ako taký dramatický prejav premeny, reprodukcie, úmrtia a ďalšieho života. Vajíčka klesnú ku dnu a všetko sa začína odznova. A je tomu tak  už od nepamäti.

Zdroj: MTI