The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Lieň: (Tinca tinca)

V Európe je rozšírený od Veľkej Británie až po Rusko, ich značná obsádka žije aj v teplejších vodách Írska. Uživí sa rovnako v menších a väčších jazerách, riekach a  v močiaroch. Vyskytuje sa aj v rašeliniskách častokrát, ako vedľajší druh tamojších karasov. Je nenáročný na obsah kyslíka vo vode. S obľubou vyhľadáva úseky so slabým tokom a bahnitým dnom. Cíti sa v bezpečí medzi hustým porastom. V našej vlasti okrem potokov a na potravu chudobných vodných nádrží sa nachádza vo všetkých riekach a stojatých vodách.

Je to ryba s hrubou zavalitou stavbou tela, jeho sfarbenie je typické bridlicovo zelené, boky zelenkavo – striebristé, brucho špinavobiele, ale časté sú aj úplne zlatožlté sfarbené liene. Plutvy sú jemné lúčovité, silné a zaoblené. Jeho telo je výnimočne klzké a sliznaté (v minulosti ho ľud nazýval aj rybím doktorom, vysvetľovali to tým že choré ryby sa treli o teľá lieňov a tak sa vyliečili) je pokryté pevne sediacimi drobnými šupinami. Zo zmyslových orgánov má najvyspelejšie chuťové orgány, kvôli menším očiam má slabší zrak. Jeho vnímanie podporuje aj 1 pár fúzikov, ktoré sa nachádzajú v kútiku úst.

compo

Neresí sa v mesiacoch máj – jún. Ak je počasie nepriaznivé neres sa môže odtiahnuť hoci aj o viac týždňov. V takomto prípade dozreté ikry zvyčajne bez problémov vstrebú v tele ryby, hromadnému úhynu dochádza iba v zriedkavých prípadoch. Svoje ikry ukladá na rastliny žijúce v plytších, prehriatych partiách. Vyliahnutý poter sa do vsiaknutia ochranného vačku ostáva visieť na rastlinách, potom vyrazí vyhľadávať potravu. V prvom období nakoľko sú veľmi malé sa  živia  s planktonickými organizmami resp. riasami. Jeho rast je aj na potravu bohaté podmienky dosť pomalý. Dorastá do dĺžky 50 cm a dosahuje hmotnosť 2,5 – 3 kg. Lieň sa zvyčajne živý s menšími živočíchmi, ale s obľubou konzumuje aj mladé výhonky rastlín a vo vode žijúce riasy. Zje aj červy, mušle, slimáky jeho najobľúbenejšou potravou sú larvy pakomára, ktoré sa  nachádzajú na bahnitých úsekoch, ktoré sú z toho dôvodu najúčinnejšou nástrahou pri ich love.