The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Mauser – verný strážca tradícií

Klasickým predstaviteľom guľovníc s otočným odsuvným záverom je starý dobrý priateľ Mauser „M 98”. Pracovitosť bratov Mauserových im priniesla nebývalý úspech. Ich vysoká odbornosť a organizačné schopnosti ku koncu 19. storočia zaradila ich firmu v Oberndorfe medzi najuznávanejšie fabriky v Európe . V mnohých krajinách sveta, od južnej Ameriky, cez Európu výrobcovia loveckých zbraní dodnes využívajú zachované súčiastky a vyrábajú čoraz krajšie zbrane na objednávku pre najnáročnejších zákazníkov.

Tak, ako ich otec aj bratia Mauserový – Wilhelm (1834) a Paul (1838) začínali svoju kariéru v tejto známej nemeckej zbrojárskej firme. Rodina Mauserových v tom čase žila v skromných podmienkach , ale úspešný bratia zdvíhali rodinu čoraz vyššie na spoločenskom rebríčku.

1

Zbrojárska fabrika Mauser & Co. Waffenfabrik Oberndorf založili v roku 1871. Prvú technickú novinku zaviedli vo výrobe v modeli M – 71. Začali sériovú výrobu zbraní pre pozemné vojská ríše, ale kvôli pomalému opakovaniu streľby urýchlene začali vývoj nových zbraní. Starší z bratov Wilhelm zomrel vo veku 48 rokov v roku 1882, preto prevzal vedenie rýchlo sa rozmáhajúcej fabriky Paul. Udržiaval vynikajúce vzťahy s vtedajšími najuznávanejšími zbrojárskymi firmami a ich konštruktérmi v Európe aj zámorí. Výsledkom vývoja bola guľová puška M – 71 z ktorej vyrobili 2000 kusov na testovanie pre potreby pruskej armády. V armádnych streleckých školách testovali model M -71 / 84 a odskúšané zbrane posúdili, ako dobré a preto na príkaz pruského kráľa ako aj nemeckého cisára boli zavedené do výzbroje pruskej armády, ako opakovacia guľová zbraň. Pre zachovanie konkurencie schopnosti- vidiac čoraz modernejšie riešenia konkurenčných zbrojárskych fabrík predstavila v roku 1888, ako prvá v tom čase najmodernejšiu a najnovšiu konštrukciu zbrane „Gewehr 88”. Táto opakovacia zbraň, ktorá bola schopná vystreliť 5 po sebe nasledujúcich rán zožala obrovský úspech. Napriek tomu, že zásobníkový podávač streliva bol veľmi komplikovaný a výroba precíznych súčasti zbrane z hľadiska sériovej výroby boli technologicky v tom čase veľmi nákladné, urýchlene začali prezbrojovať pruské vojská modernými 5 ranovými opakovacími puškami s moderným záverovým systémom. Až prehnane precízne súčiastky zbrane sa v bojových podmienkach často kazili, preto na nej previedli drastické konštrukčné zmeny. Rozšírením zásobníka docielili, že náboje v zásobníku už neboli uložené zvisle, ale striedavo na stranách zásobníka a zložitý systém podávania nábojov vymenili za jednoduchý pružinový systém v tvare ležiaceho písmena M. Firma Mauser s výrobou takto upravenej zbrane dosiahla obrovský úspech. Jedna veľká belgická a v roku 1893 aj španielska objednávka viedla k ďalšiemu vývoju opakovacej guľovej zbrane, ktorú Paul Mauser predstavil v roku 1898 ako model „M 98”- ktorá tak ako aj model „Gewehr 88” predstavili pruskej armáde. Táto zbraň bola tvrdo testovaná v armáde a po siedmich mesiacoch testov zložila skúšku na výbornú a aj dnes známy kaliber 8×57 zaviedli do armádnej výzbroje. Výrobné práva na model M 98 kúpilo mnoho štátov sveta, takže môžeme konštatovať, že opakovacia guľovnica s Mauserovým záverom je zbraňou akých sa vyrobilo doposiaľ najviac kusov a ktorá sa stala najpoužívanejším modelom vo výzbroji armád.

2

Paul Mauser bol v roku 1898 zvolený za kráľovského poradcu nemeckým ríšskym snemom. V roku 1912 dostal vyznamenanie „Württenbergskej Koruny” a stal sa šľachticom. V tom istom roku napriek tomu že nemal inžiniersky diplom ho nemecký inžiniersky spolok ocenil „Grashofovou medailou” ako uznanie za jeho pracovitosť zvláštne uznanie pre Paula bolo to, že princ Jozef pre ktorého vyrobil v Budapešti v kalibri 9,5×57 loveckú pušku M 98, s ktorou poľoval od roku 1900 až do 29.11.1927, keď túto zbraň venoval maďarskému poľnohospodárskemu múzeu. Korunný princ s touto slávnou zbraňou za 27 rokov ulovil 2730 kusov vysokej zveri.

Paul Mauser 29. mája 1914 zomrel vo veku 76 rokov.

Popri výrobe vojenských zbraní z vyvinutých model vyrábali aj obľúbené poľovnícke zbrane až do roku 1944. Počas druhej svetovej vojny boli továrne v Oberndorfe, Berlíne aj v Karlsrue zbombardované. Posledný vedúci výroby poľovníckych zbraní Walter Boll zo zvyšných súčiastok pod kontrolou Francúzka vo vlastnej zbrojárskej dielni ešte do roku 1965 vyrábal guľovnice značky Mauser za všeobecného uznania francúzskych , anglických aj amerických vojenských veliteľov.

Počas obnovy výroby v roku 1954 sa kládol veľký dôraz aj na vývoj poľovných zbraní. Prvým veľkým krokom bolo, keď v roku 1963 Walter Gehman, Známy konštruktér zbraní a streliva predal práva na výrobu zbraní s krátkym záverom firme Mauser. Na tomto základe predstavili aj dnes známy model guľovnice M 66.

3 Mauser 66 vadászpuska

Mauser 66 Poľovná guľovnica

4 Mauser M88, mely korát messze megelőző konstrukció

Mauser M88, ktorá predbehla konštrukciou svoju dobu

Potom začal znovu vývoj a modernizácia M 98, a tak vznikli modely M 77 a neskôr model M 86, ktoré boli uvedené na trh. Najvýznamnejšie zmeny na týchto modeloch bol výmenný zásobník a precízny bicí mechanizmus, ktorý sa líšil od bežných systémov. Počas mnohých zmien vo firme sa nakoniec v roku 1996 osamostatnila výroba zbraní a vystúpila zo skupiny Rheinmetall a pod novou značkou „Mauser-Werke Oberndorf Waffensysteme GmBH” vznikla znovu samostatná výroba zbraní

S príležitosti výročia legendárnej „M 98” vyrobila firma limitované série z doteraz najúspešnejších modelov. Zároveň sa osamostatnila výroba poľovných zbraní pod značkou „Mauser Jagdwaffen GmBH”. V roku 2003 vyvinuli zatiaľ najmodernejší model guľovnice s odsuvným záverom M 03, ktorý je od čias modelov M 98 a M 66 najvýznamnejšou konštrukčnou novinkou firmy Mauser.

Siklósi Kálmán

Zdroj: Pannon Vadászvilág