The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Sluka lesná plnená hubami, slučia paštéta

Na prípravu špecialít zo sluky lesnej, využívame celú sluku aj s vnútornosťami a črevami, spolu s ich špeciálnym obsahom. Vzhľadom na spôsob výživy sluky lesnej sú črevá aj s ich špeciálnym obsahom vyhľadávanou špecialitou.

Sluky pred prípravou zbavíme peria, vypitveme. Telo sluky dôkladne umyjeme, ako aj žalúdok, pečienky, črevá vyčistíme a opláchneme. Vnútornosti aj s črevami dáme na tanierik a dáme do mrazničky, tak docielime to, že ich následne vieme na drobno nakrájať.

Hubami plnená sluka lesná

Suroviny: 2 sluky, 20 dkg dubákov (môžu byť aj suchohríby), 1 cibuľa, 15 dkg údenej slaniny, 5dkgmasla, petržlenová vňať, soľ, mleté čierne korenie, 2 zrnká mletej borievky, 1 vajce, 2 strúčiky cesnaku.

Postup prípravy: Umyté a vypitvané sluky vytrieme zvnútra roztlačeným cesnakom. 5 dkg údenej slaniny nakrájame na kocky a dáme ju na panvicu opražiť. Na vypraženej masti, opražíme do sklovita nadrobno nakrájanú cibuľu, potom pridáme nadrobno nakrájané hríby. Túto zmes ochutíme petržlenovou vňaťou, osolíme, okoreníme, pridáme mleté borievky a všetko spolu podusíme. Nakoniec pridáme vajce a celú zmes dobre premiešame. S touto zmesou naplníme obe sluky a aby zmes pri pečení nevytekala, tak stehná slúk zviažeme niťou alebo tenkým pásikom z údenej slaniny. Taktiež medzi stehná vložíme tenké plátky údenej slaniny. Potom sluky potrieme maslom a na miernom ohni upečieme do zlatista.

Hubový krém

Suroviny: 15 dkg dubákov,alebo suchohríbov, 5 dkg masla, 2 vajcia, 1kávová lyžica horčice, petržlenová vňať, pažítka, soľ, mleté čierne korenie.

Postup prípravy: Na panvici rozpustíme polovicu masla, pridáme na drobno nakrájané hríby, ochutíme soľou, čiernym korením a dusíme, kým sa neodparí voda. Vajcia uvaríme na tvrdo, očistíme a dôkladne ich roztlačíme vidličkou. Pridáme udusené hríby, zvyšok masla, na drobno nakrájanú petržlenovú vňať a pažítku, ochutíme soľou, horčicou , mletým čiernym korením a celú zmes dokonale vymiešame. Uvedený krém podávame, ako prílohu k pečením slukám.

Slučia paštéta

Suroviny: Vnútornosti z dvoch slúk vrátane čriev, 1 cibuľa, 1žĺtko z vajca, 5 dkg údenej slaniny, petržlenová vňať, 1 dl vývaru(môže byť aj bujón), soľ, mleté čierne korenie, 2-3 zrnká drvenej borievky, 5 dkg masla, a hrianky

Postup prípravy: na panvicu nakrájame údenú slaninu, pridáme na drobno nakrájanú cibuľu a opražíme do sklovita. Potom pridáme nadrobno nakrájané vnútornosti aj s črevami, podlejeme vývarom, ochutíme soľou, mletým čiernym korením a borievkami a pod pokrievkou 1/4 hodiny dusíme, až kým sa neodparí voda. Potom pridáme žĺtko z vajca a petržlenovú vňať a celú zmes vymiešame. Paštétu podávame na maslom potretých hriankach, spolu s pečenými slukami a hubovým krémom.

1

2

Text: Siklósi Kálmán

Zdroj: Pannon Vadászvilág