The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Method v zime? Jasne!

Method v zime? Jasne!

„Čo je dobré na tom, že celý deň sedíš vedľa svojich prútov pri 0°C trasieš sa zimou a ešte ani nie je isté, že niečo ulovíš?” Isto nie som sám, komu túto otázku niekto položil už minimálne 1000 krát. Lov v studenej vode má svoje kúzlo, ktoré sa nedá k ničomu prirovnať! Ani nie tak dávno som po prvýkrát v živote lovil za hustého sneženia, čo pre mňa bol fantastický zážitok na celý život a ešte keď sa mi podarilo uloviť i nejaké ryby! Úspech v tomto prípade už samozrejme nie je garantovaný, ale keď tomu venujeme trochu väčšiu pozornosť, použijeme vhodnú metódu lovu, správnu výbavu a nástrahy a návnady, môžeme byť súčasťou nezabudnuteľných lovov, trebárs aj v dobe ľadovej vody! Rád by som k tomu milovníkom method techniky aj ja prispel svojou troškou.

Chladné počasie, ktoré sa v žiadnom prípade nedá nazvať ako príjemné, ale loviť ryby sa vyplatí vždy!

Chladné počasie, ktoré sa v žiadnom prípade nedá nazvať ako príjemné, ale loviť ryby sa vyplatí vždy!

Nedá sa dostatočne krát zdôrazňovať, že základom všetkého je súhra, ktorá v sebe skrýva našu výbavu, nástrahy a návnady a rybolov ako taký, čiže tempo lovu, presnosť a premyslenosť. Dôležitosť toho sa uplatní pri love na jeseň, v zime a na jar, v týchto obdobiach totiž ryby potravu prijímajú odlišným spôsobom, oveľa striedmejšie, a preto je ich možné oklamať oveľa ťažšie. Zaoberať sa budem iba tromi aspektmi, ktoré v konečnom dôsledku rozhodujú o úspešnosti lovu. Čo je ale ešte dôležitejšie, o všetkých sa rozhoduje už predchádzajúceho dňa v predajni s rybárskymi potrebami, preto sa vyplatí im venovať zvýšenú pozornosť!

Keď už máme vhodnú výbavu, je treba sa venovať iba niekoľkým drobnostiam!

Keď už máme vhodnú výbavu, je treba sa venovať iba niekoľkým drobnostiam!

KRMIVO
Základom úspešnosti method techniky je použitie vhodného kŕmenia, čo si myslím vie každý. V základe je to jemné mletie, vysoký obsah rybích múčok a rýchly rozpad, čo charakterizuje najpopulárnejšie kŕmne zmesi, pod ktorými sa prehýbajú regály predajní rybárskych potrieb. ALE! Z nejakého dôvodu, ani ja nepoznám presný dôvod, že vo veľmi chladnej (7-8°C) vode vo väčšine prípadov mi oveľa lepšie fungovali rôzne mikropelety, ktoré sa dajú dokonalo používať s krmítkami s plničom. Nie je ale jedno, ako veľké sú tieto pelety! Moje skúsenosti ukazujú na to, že v tomto období sú úspešné pelety s veľmi vysokým obsahom bielkovín. V roku 2017 od januára až doteraz sme priebežne experimentovali s mnohými mikropeletami, ktoré obsahujú viac ako 50% bielkovín a zakaždým boli úspešnejšie, než kŕmne zmesi sypké. Aj keď som doteraz ryby dokázal uloviť pomocou klasických sypkých krmítkových zmesí, pri použití mikropeliet som pravidelne dosahoval viac záberov, než s pomocou konkurenčnej krmítkovej zmesi. Mikropelety sa dajú aj rôzne upravovať aromatizovať, ochucovať, najdôležitejšie je ale to, aby sme príprave venovali dostatok času. Toto ale bude témou iného článku.

Pre nové mikropelety Benzár roku 2018 budú charakteristické vysoký obsah bielkovín, ideálna lepivosť a rýchla doba rozpadu. Vyplatí sa vyskúšať ich!

Pre nové mikropelety Benzár roku 2018 budú charakteristické vysoký obsah bielkovín, ideálna lepivosť a rýchla doba rozpadu. Vyplatí sa vyskúšať ich!

KRMÍTKO
Je obecne známe, že výber method krmítok je nekonečný. To, kto sa pre aký typ rozhodne je otázkou vkusu a skúseností, ja mám taktiež svoje obľúbené ako ktokoľvek iný. Nezávisle na značke a tvaru by som ale na jednu vec veľmi rád upozornil a tým nie je nič iného, než váha samotného krmítka. Moje skúsenosti ukazujú jednoznačne, že čím je váha krmítka menšia, tým skôr sa mi v zimnom období podarí dosiahnuť záber. Pri tomto bode je na mieste otázka, čo keď potrebujeme montáž dostať do veľkej vzdialenosti. V tomto prípade sa nedá nič robiť, sme nútení použiť krmítko s váhou 60-80 gramov. Ale na vodách, kde sa loví do vzdialenosti 40-50 metrov, bez obáv siahnime po ľahších menších typoch, má to totiž obrovský význam. Opatrné ryby sú citlivé na všelijaké zvuky, preto je vhodné mať menšie krmítko, ktoré pri dopade do vody vyvolá menší rozruch, nehovoriac už o tom, že menší krmítka umožňujú použitie jemnejšej koncovej montáže a mäkšie prúty.

L08
5(19)

Moje obľúbené, potápajúce sa a rozpustné…

NÁSTRAHA
V poradí sa logicky dostávame k nástrahe. Jednoznačne sa dá prehlásiť, že živá nástraha v mnohých prípadoch nemá konkurenciu, pre kaprov totiž predstavuje istý zdroj bielkovín. Môže sa ale tiež stať, že je vo vybranej vode veľké množstvo prirodzenej potravy vo forme drobných živočíchov, ktoré znemožnia použitie rôznych lariev, alebo len jednoducho z nejakého dôvodu nefungujú. Vtedy prichádza rada na pelety. V tomto období uprednostňujem použitie potápivých a podľa možnosti rozpustných variant, respektíve vyvážených a farebných peliet. Nikdy nepoužívam pelety väčšie ako 10mm, niekedy ich dokonca dopredu namočím, aby som tým umocnil ich rozpustnosť. Vyzdvihol by som svetlo červené, ružové, respektíve žlté odtiene, ktoré sú v chladnej vode naozaj účinné. Preferujem tieto typy, pretože v tomto období sa už ryby držia a potravu prijímajú bezprostredne pri dne, čo potvrdzuje aj tmavé až bahnité zafarbenie brušnej časti ulovených rýb a preto práve tu je im potreba chutné sústa ponúkať.

6(16)
7(15)

…respektíve plávajúce a vyvážené nástrahy

K vyššie napísanému ma doviedli ryby, ja som to dal iba na papier!

K vyššie napísanému ma doviedli ryby, ja som to dal iba na papier!

Ako záverečná myšlienka len toľko, že pokiaľ sa dá, vyplatí sa ísť na ryby, keď sa na to totiž dobre pripravíme, dáme pozor na niekoľko detailov, o ktorých som písal v tomto článku, úspech na seba nenechá čakať! A keby predsa, skúsme to iný deň, na inom mieste, najdôležitejšie ale je nevzdávať to!

9_1(7)Kvôli takto krásnym rybám sa vyplatí mrznúť!

Prajem všetkým rybárom rok plný krásnych úlovkov!

Zdroj: Energofish
Preklad: Róbert Doboš