The Fishing & Hunting Channel – Ovládaný inštinktom

Pod lupou Benzár Coated Wafter

Pod lupou Benzár Coated Wafter

Poviem úprimne, že od tej doby, čo sa rybolovom zaoberám vážnejšie, hovorím, že rozpustné nástrahy sú v mnohých prípadoch najúčinnejšie zo všetkých. Toto mi potvrdzujú naozaj veľké kapre v mojom živote, respektíve taktiež moje pretekárske úspechy, veď s vlastnoručne vyrobenými rozpustnými nástrahami som bol veľmi často úspešnejší, než Tí, čo svoju dôveru vložili do komerčne vyrábaných nástrah. Život to našťastie zariadil tak, že sa už doma nemusím zaoberať výrobou nástrah, naproti tomu mám možnosť zúčastniť sa na vývoji takých nástrah, ktoré ďaleko prevýšia všetky moje doterajšie predstavy! Jeden z týchto vývojových štádií neskončil ani tak dávno, výsledkom čoho je Coated Wafter a ja tento článok venujem výhradne tejto nástrahe. Poďme sa pozrieť na všetky informácie, ktoré sa vyplatí o menovanej nástrahe vedieť!

Čím je táto nástraha novou? Tým, že má vlastnosti, ktoré iné „konkurenčné“ produkty, na trhu už dlhšiu dobu prítomné nemajú! Aj v prípade Coated Wafter je možné nájsť niekoľko takých vlastností, pretože v prvom rade je to Coated a v druhom rade Wafter a keby to nestačilo, je táto nástraha aj neskutočne chytľavá. Aj keď to posledné nemusíme podrobne vysvetľovať tým, kto ich už vyskúšal, alebo sa zúčastnil našich workshopov na výstave Fehova, v priebehu ktorých sa obeťou niektorej z týchto nástrah stalo niekoľko kaprov.

1

Naozaj farebný a chuťový výber pre kaprov! Na palete sa nachádzajú všetky úspešné príchute od príjemne sladkých až po nepríjemne smradľavé!

2

Aj Coated Wafter sú k dostaniu v malých dózach, čo je pre mnohých rybárov dôležité z hľadiska úspory miesta!

3

„Malé, farebné miniboiliesy, rovnaké, ako ďalších sto druhov, ktoré sú k dostaniu“ – pomyslia si mnohí na prvý krát o Wafteroch. A potom, čo ich vyskúšajú, možno sa pozrú, ako fungujú pod vodou, hneď im bude jasné, že táto nástraha je všetko, len nie ta priemerná!

Coated?
Slovensky, poťahovaná. Táto nástraha má vo vnútri jadro vareného miniboiliesu, ktoré dostalo rýchlo a veľmi intenzívne rozpustnú vrchnú vrstvu. Vrchná vrstva sa po dopade do vody, respektíve po styku s ňou, okamžite začne rozpúšťať. Tento proces sa neprejaví len vylúčením farby a chuťových zložiek, ale rozpustí sa aj samotná vrchná vrstva, vďaka čomu na tŕne na rybu čaká sústo, ktorého povrch pripomína mäkkú vrstvu podobnú „huspenine“.

4

Varené jadro, respektíve vrchná vrstva je dobre viditeľná aj z tejto fotografie. Farba jadra je podobná poťahovej vrstve, je možno svetlejšia o odtieň, pritom je dôležité poznamenať, že aj jadro v sebe má arómy, takže aj v prípade, že sa už vrchná vrstva rozpustila, na kaprov na tŕni čaká rovnako príťažlivé a chutné sústo.

img_BENCE_SZABO_SK

Toto je moja obľúbená fotografia o Wafteroch, pretože je dobre vidieť štruktúra a farebnosť každej z nich. Medzi týmito desiatimi, myslím si, každý nájde pre neho najviac vyhovujúcu.

6

Do ponuky sa dostali aj dve príchute, ktoré skôr v ponuke nástrah Banzár neboli k dostaniu. Sú nimi Green Betaine, ktorý disponuje pre ľudský čuch vyslovene nepríjemnou arómou, druhý je s príchuťou kokosu, ktorý je veľmi príjemný sladký, pripomínajúci guľôčku Raffaello.

7

Rozpúšťanie povrchovej vrstvy je najlepšie viditeľné na fotografii. Len ťažko si dokážem predstaviť, že existuje kapor, ktorý by okolo takto atraktívnej nástrahy dokázal preplávať bez mihnutia oka!

8

Záber na túto nástrahu prichádza väčšinou, keď je už proces rozpúšťania povrchovej vrstvy dostatočne intenzívny. Toto je síce závislé na teplote vody, ale od nahodenia je táto doba maximálne tri minúty. Po uplynutí tejto doby sa môže špička prútu kedykoľvek ohnúť!

Wafter?
Teda pomaly sa potápajúca nástraha? Prípadne len vznášajúca sa? Ani medzi výrobcami toto nie je presne definované, čo presne znamená Wafters. V našom článku je wafter kriticky vyvážená nástraha. Toto jednoznačne neznamená ani to, že sa potápa pomaly a ani to, že sa práve „vznáša“, pretože hranica medzi týmito stavmi je veľmi úzka. V jednej dóze sa môže nachádzať kúsok, ktorý trň nadnesie a ďalší nie. Základ je to, že prezentáciou tejto nástrahy môžeme minimalizovať podozrenie kapra, vďaka čomu je háčik maximálne odľahčený.

9

Háčik leží na dne, zatiaľ čo sa wafter napichnutý na trň, ktorý je naviazaný na mäkkom vlase vznáša nad ním a pracuje ako má!

10

Coated Wafter je typickou nástrahou pre prezentáciu na tŕni. Je tvrdý, ale nie príliš, takže je isté, že nepraskne, ale zároveň dobre drží aj pod rebrovým krmítkom pri razantnom nahadzovaní!

11

K tejto nástrahe ja v prvom rade používam háčik Excalibur Round Feeder veľkosti 12. Jeho rozmery a hmotnosť presne odpovedá tejto nástrahe, nehovoriac už o tom, že nemá protihrot.

12

Coated Wafter dobre funguje s mikropeletami, tak aj s krmítkovou zmesou!

13

Naozaj dôležité je to, aby sme našli príchuť, ktorá je v ten deň rybami žiadaná, ktorá je možno veľmi podobná krmítkovej zmesi, ale môže sa ľahko stať, že k úspechu povedie úplne iný typ zmesi.

14

Keď lovíme opatrné ryby, je treba vyhnúť sa výrazným farbám. V tom prípade je u mňa v hlavnej úlohe tuniakova príchuť, ktorá často prekabáti aj najopatrnejšie ryby.

img_BENCE_SZABO_FOKUSZBAN_A_COATED_WAFTER_15

Keď je ale treba pridať nejaké plus, kedy chceme prilákať ryby, ktoré sa zdržujú vo vrchnej vrstve vody ku dnu, výhrou môže byť použitie niekoľkých kvapiek Method Smoke! Súbežne s prehrievaním vody tento stav nastáva stále častejšie, hlavne na hlbokých bagroviskách.

15

Keď je hotovo, stačí už len nástrahu dostať na odpovedajúce miesto.

16

Pri používaní nástrah Coated Wafter na odpočinok moc času neostáva! A keď by do štvrť hodiny neprišiel záber, je treba znovu nahodiť a na trň napichnúť novú nástrahu.

17

Najčastejšie ale po nahodení v priebehu niekoľkých minút nastáva táto situácia, kedy sa špička prútu ohne. Len nech pracuje Benzár Method Feeder!

18

Pri jednom veľmi ťažkom dni mi k tomuto fantastickému šupináčovi pomohol wafter s tuniakovou príchuťou! Bojovať s ním bol pre mňa pekný zážitok!

Nepreháňam, keď prehlásim, že nástrahy Coated Wafter sú iné, než ostatné. Jeho použitie môže znamenať vďaka jeho vlastnostiam nielen pri každodennom love, ale aj v podmienkach pretekárskeho lovu dosiahnutie úspechu. V lani, respektíve už aj tento rok mi dopomohol k pekným úlovkom, preto môžem s kľudným srdcom prehlásiť, že sa vyplatí tejto nástrahe dať dôveru.

Zdroj: Energofish
Preklad: Róbert Doboš